Znajdź kurs, studia, szkolenie

Kaligrafia - sztuka dla wybranych czy przeżytek?

Anna Trześniewska
15.07.2011 , aktualizacja: 08.09.2009 16:06
A A A
Niektórzy twierdzą, że nie jest sztuką. Dla innych potrafi być wspaniałą formą odpoczynku i skupienia myśli. Traktowana z poważaniem i szacunkiem we wszystkich kulturach, które rozwinęły pismo.
Anna Trześniewska

W dawnej Polsce nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość. Do ok. 1960 roku była podstawowym przedmiotem w nauczaniu początkowym. Miała na celu doskonalenie pisma odręcznego wśród uczniów. Kiedy w 1906 roku Edward Johnston wydał w Londynie książkę "Writing & illuminating & lettering", nikt nie spodziewał się, że zarówno w Anglii jak i innych krajach anglojęzycznych nastąpi odrodzenie dawnej sztuki kaligrafii. I choć żyjemy w świecie w którym zanika umiejętność odręcznego pisania (coraz częściej, zamiast długopisu czy pióra, używamy klawiatury), kaligrafia czyli sztuka starannego i estetycznego pisania nadal cieszy się sporym zainteresowaniem.Kaligrafia dzisiaj

W czasach, kiedy każdy posiadacz komputera może napisać tekst dowolną czcionką, ja wolę celebrować pisanie linii i kształty liter zapomnianą już stalówką - mówi Małgorzata Wołczyk zajmująca się kaligrafią dokumentów, dyplomów i zaproszeń alfabetem celtyckim (uncjałą), gotyckim, minuskułą karolińską, italiką, italiką zgotyzowaną i kursywą. - Moja kaligrafia z domieszką rysunku i malowanej ornamentyki to próba powrotu do najpiękniejszych tradycji piśmiennictwa polskiego - dodaje. Pasja pani Małgorzaty wzięła się z wykonywania sztuki rękodzielniczej i z obrzydzenia dla komputerowych wydruków czy kserokopii. W wielu europejskich krajach kaligrafia jest dziedziną, która zachwyca rzemiosłem i stanowi powrót do tradycji średniowiecznych manuskryptów. Bo to, co piękne i wykonane ludzką dłonią zasługuje na uznanie i miano sztuki. Na całym świecie organizowane są konkursy i warsztaty kaligraficzne, powstają towarzystwa skupiające osoby zainteresowanych tą formą pisania. Na uczelniach artystycznych można posłuchać wykładów na temat kaligrafii. Specjaliści w dziedzinie kaligrafowania są poszukiwani przez agencje reklamowe i firmy, które tworzą programy graficzne - co może wydać się niektórym rzeczą zaskakującą. Kaligrafia uczy precyzji, dokładności, dbania o każdy szczegół, cierpliwości, staranności i wyrabia sprawność ręki. Pozwala też kształtować linię pisma. Praktyczne zastosowanie kaligrafii dotyczy wypisywania dyplomów, listów gratulacyjnych, certyfikatów, podziękowań, okolicznościowych zaproszeń, projektowaniu ex librisów, monogramów i rozmaitych stylizowanych dokumentów. Służy również do ozdabiania ceramiki, tkanin, książek, przydaje się także w architekturze wnętrz i reklamie. Co ważne - kaligrafia uczy nas szacunku do przeszłości, tradycji i zapobiega dysgrafii. Może więc warto spróbować się jej nauczyć i zaskoczyć swoich znajomych umiejętnością pięknego pisania.

Gdzie i jak się uczyć?

Kaligrafii można nauczyć się w szkołach korespondencyjnych lub w placówkach oświatowych, które proponują swoim słuchaczom praktyczne kursy lub warsztaty. Gdzieniegdzie istnieje również możliwość uczęszczania na lekcje indywidualne. Jeśli chcesz nauczyć się samemu tej sztuki, skorzystaj z porad zamieszczonych w książkach poświęconych nauce kaligrafii. Gdy już opanujemy sztukę pięknego pisania warto zaopatrzyć się w artykuły do kaligrafii: różnego rodzaju stalówki, pisaki kaligraficzne, tusze, drewniane obsadki do piór i stalówek.

Źródło: http://www.kaligrafia.waw.pl/Czytaj także:

Co cię czeka w szkole przetrwania

Studia jak mercedes

Ćwicz swoją kreatywność

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku

internetowe kursy i szkolenia