Znajdź kurs, studia, szkolenie

Jak radzić sobie ze stresem

man
01.03.2013 , aktualizacja: 14.09.2015 18:13
A A A
Denerwujesz się przed egzaminem? Poproś kogoś o masaż. Nic nie wchodzi ci do głowy? Weź kilka głębszych oddechów i wyjdź na spacer. Nie pomaga? Pomyśl pozytywnie: wszystko się uda i maturę zdasz bez problemu
Jak radzić sobie ze stresem i jak uczyć się w ostatnich dniach przed egzaminem? - radzi Jolanta Lubowiecka-Zduniak, pedagog z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie: - Jedna z definicji określa stres jako relację między umiejętnościami radzenia sobie a wymaganiami stawianymi przez otoczenie. Maturzysta znajduje się pod presją oczekiwań rodziców i najbliższego otoczenia, a także szkoły. Sam również stawia sobie cele i ambicje, które chce zrealizować. Im bliżej matury, tym napięcie staje się większe.

Stres może pomóc w osiąganiu sukcesów. Pewien poziom stresu jest nawet wskazany, ponieważ działa mobilizująco. Znacznie lepiej funkcjonujemy, gdy poziom stresu jest optymalny. Czujemy się wtedy odprężeni, ale nie znudzeni. Zadanie, które mamy wykonać, jest interesujące dla nas samych, mamy dobry refleks, wierzymy w siebie, w swoje umiejętności i liczymy na sukces.

Problem pojawia się wtedy, gdy czynnik wywołujący stres przez wiele dni nie ustępuje. Wtedy odczuwamy jego negatywny wpływ na nasze postępowanie. Wysoki poziom stresu można odczuwać poprzez ogólne fizyczne napięcie ciała (suchość w ustach, zaburzenia układu pokarmowego, pocenie się, dreszcze, uczucie osłabienia, kłucie w piersiach, łomotanie serca). Stres objawia się zwolnionym refleksem, lękiem, brakiem koncentracji, zaburzeniami koordynacji. Możemy odczuwać wilczy apetyt. Pokonanie codziennych spraw zaczyna się wydawać zbyt trudne, a każdy nowy problem urasta do rozmiarów góry, którą trudno będzie pokonać, a to z kolei wyprowadza z równowagi. Nie jest to stan sprzyjający pracy umysłowej i osiąganiu sukcesów.

Jak radzić sobie przed egzaminem?

1. Po pierwsze ruch. Jest kilka sposobów, które każdy może wypróbować: może to być zwykły spacer, ale również jazda na rowerze, ćwiczenia, sporty walki.

2. Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, np. głębokiego oddychania.

3. Pij dużo wody.

4. Zrób sobie aromatyczną kąpiel. W tym celu można wykorzystać olejki zapachowe. Najlepsze są zapachy geranium, lawendy, kalenduli i drzewa sandałowego.

5. Pij też napary z ziół uspokajających, np. melisy. Naturalne metody są pewniejsze niż środki chemiczne i nie mają ubocznych skutków.

6. Poproś kogoś o masaż, zwłaszcza górnych części ciała: karku i ramion, które w naturalny sposób najszybciej się męczą w czasie ślęczenia nad książkami. Zrób też masaż stóp.

7. Myśl pozytywnie. To bardzo ważny czynnik, który pomoże wygrać walkę ze stresem. Wiele osób - zupełnie niesłusznie - z góry skazuje się na niepowodzenie. Uważają, że nie poradzą sobie z egzaminem. Nic bardziej błędnego. Muszą myśleć pozytywnie. Przecież to nie pierwszy egzamin w ich życiu.

8. Pomoc ze strony rodziny. Rodzina musi zapewnić dobre warunki nauki - spokój w domu, by maturzysta mógł się skupić na nauce. Ale nie tylko. Bardzo często rodzice bardziej przeżywają egzamin niż sam maturzysta. Ulegają panice i popadają w histerię. To udziela się maturzystom i może mieć bardzo złe konsekwencje.

Jak uczyć się w ostatnich chwilach?

1. Wzrokowcy powinni uczyć się, podkreślając w książkach interesujące ich fragmenty kolorowymi markerami. Mogą też wieszać w różnych miejscach domu karteczki z danymi, datami czy słówkami. To wszystko pomoże im przyswoić część wiadomości.

2. Nie można się "przeuczyć". Po trzech godzinach nauki mózg nie przyswaja już bowiem informacji. Dlatego trzeba robić przerwy. Najlepiej co godzinę. A w tym czasie pójść na spacer. Krótka przerwa nie wystarczy. Trzeba oderwać się zupełnie od myślenia o nauce.

3. Muzyka pomaga skoncentrować się na nauce. Ale nie każda. Najlepsza jest muzyka klasyczna, np. Bach i Mozart rewelacyjnie wpływają na koncentrację.

7. Nie porównujcie się z innymi. Nie zastanawiajcie się, jak wypadnie kolega i czy wasz wynik będzie lepszy czy gorszy niż jego. Musicie chcieć wypaść jak najlepiej na miarę swoich możliwości.

8. Uczcie się na świeżym powietrzu. Ma to bardzo pozytywny wpływ na efekty uczenia. W dusznej sali zaczynamy odczuwać znużenie, ponieważ brakuje nam tlenu i mamy za mało powietrza.

W poniedziałek rady pedagoga na ostatnią noc przed maturą

Czytaj także:

15 sposobów na relaks przed maturą

a href="http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98385,5969219,Dopalacze_w_puszce___jak_to_dziala_.html">Dopalacze w puszce

Szkoła przetrwaniaPYTANIE Jak radzisz sobie ze stresem

 nie mam sposobów na stres
 śpię
 jem
 oglądam TV
Zobacz także
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • kala

  0

  Nervomix mi nie raz pomógł, dla mnie to chyba jeden z lepszych ziołowych uspokajaczy tych bez recepty, pomaga szczególnie kiedy mam stres w pracy.

 • Michał Łyp

  0

  Też miałem stres przed jednym z egzaminów na studiach gdzie profesor był bardzo wymagający. Pomógł mi wtedy nervomix się wyciszyć i zdałem na cztery :)

 • Małgorzata Ł

  0

  ja nie jeden egzamin uwaliłam przez nerwy. Wiedza w głowie była ale stres odbierał mi mowe. W końcu raz postanowiłam spróbować i kupiłam tabletki na uspokojenie Forstres. Zazywałam już na kilka dni przed egzaminem i byłam spokojniejsza. W dni egzaminu także i w końcu się udało. Wszystko przebiegło na spokojnie i naprawdę bez nerwów.

 • Marcin Wesel

  0

  Stres można okiełznać.

  Dla zainteresowanych: Obszerną listę porad i metod radzenia sobie ze stresem znajdziecie tutaj: wesel.co/jak-radzic-sobie-ze-stresem/

 • alicja.maz12

  0

  Działa też światłoterapia. Ja stosuję słuchawki do światłoterapii, które kupili mi rodzice. Zakładam je na ok 8 minut (w instrukcji jest że 6-12 minut) i naprawdę działają. Polecam do systematycznego stosowania.

 • karooolinaaa

  Oceniono 1 raz -1

  zależy jakim stresem, inny jest na 1 randce, inny przed rozmową.. ale ten przed rozmową kwalifikacyjną to jest właśnie równoważny jak ten przy egzaminach na prawko, końcowych i tak dalej.. ja sama? palę :P kiep goni kiepa. mam też taką gumkę na ręce, którą strasznie maltretuje :P nie mogę sypiać itp, ale ponoć najlepiej jest sięzmęczyć, tutaj znalazłam fajne info o tym: www.biomedical.pl/zdrowie/jak-radzic-sobie-ze-stresem-5834.html i mówią że jak się człowiek dobrze zmęczy to od razu lepiej :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku

internetowe kursy i szkolenia