Znajdź kurs, studia, szkolenie

Pogłówkuj nad ortografią. Dyktando - sprawdź się

tuli
21.02.2012 , aktualizacja: 22.02.2012 12:45
A A A
II Podlaskie Mistrzostwa w Ortografii szkół ponadgimnazjalnych

II Podlaskie Mistrzostwa w Ortografii szkół ponadgimnazjalnych (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja)

Gżegżółka czy grzegrzułka? Korzuch czy kożuch? Żadki czy rzadki? Ci, którzy cenią piękno i poprawność języka ojczystego, będą mieli okazję, żeby się sprawdzić. Zanim to nastąpi proponujemy mały test. Posłuchajcie nagrania i napiszcie dyktando. Dziś - sprawdź, jaki stopień sobie możesz postawić. Poniżej - oryginalny tekst dyktanda
Proponujemy zabawę na podstawie dyktanda, które pisane było w 2009 r. w ramach Mistrzostw Ortografii. Posłuchajcie uważnie nagrania i spróbujcie napisać. Warto się sprawdzić - przecież i tak nikt nas nie podgląda. Następnego dnia szukajcie oryginalnego tekstu. Wystarczy porównać obie wersje. Marny wynik - to pewnie wina czytającego. Dobry - Wasza zasługa.

Pobawmy się językiem.We wtorek 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent z istniejących obecnie na świecie 6000 języków.

Pomysłodawcą Podlaskich Mistrzostw jest Leszek Bogdan Jawor. Pierwszy raz odbyły się w roku szkolnym 1999/2000. W tegorocznych XIII Podlaskich Mistrzostwach Ortografii, tradycyjnie wezmą udział finaliści szkolnych eliminacji z dwóch szkół z polskim językiem nauczania z terenu Białorusi - z Grodna i Wołkowyska.

Wcześniej zmagania z językiem polskim zorganizuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Impreza skierowana jest do studentów i odbędzie się 25 lutego w gmachu wydziału filologicznego. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 lutego pod adresem: mistrzostwaortografii@gmail.com.

Autorką obu finałowych dyktand (zarówno dla studentów, jak i licealistów) jest po raz drugi prof. dr hab. Urszula Sokólska - dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UwB.

TEKST DYKTANDA. Było trudno? Sprawdź, czy napisałeś z błędamiZobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku