Znajdź kurs, studia, szkolenie

Profesor Ewa Nawrocka: Wszyscy jesteśmy przestępcami [WIDEO]

Ewa Tomaszewicz
30.04.2012 , aktualizacja: 02.05.2012 11:02
A A A
Prof. Ewa Nawrocka

Prof. Ewa Nawrocka (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

"Czy tak głęboko zanurzyliśmy się w szambie, że pokochaliśmy smród rozkładu?" - pyta w dramatycznym wystąpieniu na uczelnianej konferencji prof. Ewa Nawrocka z Uniwersytetu Gdańskiego. Ta wypowiedź to reakcja na nikły odzew pracowników UG na jej próby walki o poprawienie sytuacji na uniwersytecie.
Wystąpienie prof. Ewy Nawrockiej z wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego to kolejny, po liście profesora Jana Stanka do młodych, wykształconych, bezrobotnych, głos w debacie o poziomie nauczania i sytuacji uczelni wyższych. Jej dramatyczny wykład na konferencji "Wściekłość i oburzenie. Obrazy rewolty w kulturze współczesnej" opublikowała "Gazeta Świętojańska":Dziewięciu sprawiedliwych czy naiwnych?

"Wiele nas boli, oburza, jest ku temu wiele powodów, wiele i różnych. Obiektywnych i subiektywnych, w skali mikro - naszej egzystencji - i makro - naszego wydziału, całego uniwersytetu i całego kraju" - rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Nawrocka. I choć, jak przyznaje, o kondycji polskich uniwersytetów, o tym, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej, od lat rozmawia się w kuluarach, prywatnie, w gronie zaprzyjaźnionych pracowników, pisze się listy do prasy, do rektorów, to nic z tego nie wynika. W styczniu tego roku, wspólnie z innymi pracownikami Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej, której przewodzi, profesor Nawrocka postanowiła zdiagnozować sytuację na uczelni, poszukać środków naprawczych. Wysłała list do ponad osiemdziesięciu adiunktów, profesorów, doktorów i pracowników naukowych, w którym poprosiła, by opisali, co ich najbardziej boli i oburza w tym, co się dzieje na uczelniach. Odpowiedziało dziewięć osób. "Sprawiedliwych, naiwnych, frustratów, anarchistów?" - zastanawia się pani profesor. A co z pozostałymi? "Czy tak głęboko zanurzyliśmy się w szambie, że pokochaliśmy swoje zanurzenie i smród rozkładu?" - pyta.

Tchórzostwo i kompleks smerfa Marudy

W czym upatruje przyczyn tego bezwładu? W "kompleksie smerfa Marudy" - przeświadczeniu, że nic od nas nie zależy, nic się nie uda, że wszystko jakoś się ułoży, najlepiej bez udziału zainteresowanych. W obezwładniającym konformizmie, tchórzostwie, lęku przed wychyleniem się. "Każdy ma coś do stracenia" - mówi. Młodzi pracownicy - swoje umowy, zawarte na czas określony, doktorzy - habilitacje, które muszą zrobić w terminie, bo w przeciwnym wypadku trafią na bruk, doktorzy habilitowani - profesurę belwederską.

"Profesorowie żyją w wieży z kości słoniowej, w nic się nie angażują" - kontynuuje. "Piszą książki, których nawet ich studenci nie czytają, jeżdżą na drogie konferencje, na które tylko ich stać, potem publikują swoje wystąpienia w książkach pokonferencyjnych, które muszą udawać monografie, bo za monografie liczą się punkty. Znudzeni, cyniczni, wypaleni, przystosowujący się do każdej sytuacji."

Weksle zastąpiły książki

Profesor Nawrocka mówi też o "rzeczpospolitej urzędasów" - o tym, że pracownicy naukowi zmienili się w wyrobników, którzy harują od świtu do zmierzchu, wypełniając sterty papierów, pisząc raporty, analizy, sprawozdania, przycinając siatki, wnioski o granty, a wszystko to w imię iluzorycznej reformy, europejskości, Ameryki jako wzoru.

Rzeczywistość na uniwersytetach określa mianem czasów, gdy weksle zastąpiły książki. Liczy się tylko zysk i wynajdywanie nowych sposobów zarabiania pieniędzy. W imię oszczędności wymusza się redukcję godzin dydaktycznych, odmawia zatrudniania nowych pracowników, nawet jeśli jest to wymiana profesora na adiunkta, zamienia zajęcia na wykłady, choć istotą nauczania w humanistyce jest rozmowa, komunikacja. "Zarządzający nauką nie wiedzą, że uniwersytety to nie tylko budynki, przeszklone hole i najdroższa aparatura, że to przede wszystkim sprawa ducha i intelektu, sztuka zadawania pytań, szukania odpowiedzi, pasja tworzenia, obcowanie z wartościami" - mówi.

Winna reforma, uniwersytet, studenci...

W wyniku reformy, owej iluzji europejskości, cierpią wszyscy:

"Bezmyślna i nieodpowiedzialna reforma szkolnictwa podstawowego i średniego doprowadziła do kompletnej zapaści edukacyjnej" - kontynuuje prof. Nawrocka. "Jej autorzy i orędownicy już gryzą ziemię, a nauczyciele zmagają się z przeszkodami nie do przekroczenia, a my dostajemy studentów niedouczonych, niemyślących, intelektualnie leniwych i biernych, a do tego aroganckich, niezainteresowanych studiami poza zdobyciem papieru. Ale czy mamy prawo na nich narzekać? Bez sprzeciwu pogodziliśmy się z likwidacją egzaminów wstępnych i regułami nowej, ogłupiającej, testowej matury.

A właściwie co oferuje Uniwersytet swoim studentom? Coraz to nowe kierunki, bo punkty za to są. Kierunki, na których wciskamy im iluzoryczną, nikomu do niczego niepotrzebną, pozorną wiedzę, której oni i tak nie przyswajają, bo już wiedzą i już widzą, że to im się do niczego nie przyda. Uprawiamy wzajemne obrzydliwe, oszukańcze praktyki. My ratujemy swoje etaty, kombinując, skąd by tu jeszcze znaleźć godziny, które nam rektor i ministerstwo każą ograniczać. Studenci nie uczą się i nie umieją się uczyć, nie czytają literatury, nie myślą, nie są w stanie zbudować dłuższej, spójnej merytorycznej wypowiedzi ustnej, piszą z błędami stylistycznymi i ortograficznymi. Trudno się nawet temu dziwić. Język polski jest dyskryminowany jako język naukowy."

Jednak nie tylko kadra uczelniana i reforma są winne obecnego stanu rzeczy. Prof. Nawrocka oskarża również studentów:

"A studenci? Czy żądają, by od nich czegoś wymagano? By uczciwie rozliczano z tych wymagań? Czy skarżą się na olewanie zajęć przez prowadzących, na niepunktualnych i nieprzygotowanych do zajęć wykładowców, nudne ćwiczenia i wykłady? (...) Mało kto odważa się oblać studenta, bo rozpadnie się grupa, bo zabraknie godzin, bo zagrożone będą nasze etaty. Czy studenci oburzają się na praktyki łapówkarskie? Czy potępiają ściąganie i kupowanie prac licencjackich i magisterskich? Notorycznie zrzynają z internetu. Czy razi ich wulgarne słownictwo, rynsztokowy język kolegów (...)? Powszechnie daje znać o sobie syndrom kacetu - jedni są ofiarami, drudzy katami, jedni i drudzy są sobie potrzebni."

Może niech państwo się odczepi?

Może jednak nie należy obrażać się na rzeczywistość - pyta pod koniec wystąpienia prof. Nawrocka. Może prymat weksla nad książką należy obrócić na swoją korzyść? Zlikwidować państwowe uniwersytety, rozpędzić ministerstwo? "Skoro państwo nie ma pieniędzy na naukę, to może niech się odczepi?"

"Spójrzmy prawdzie w oczy: w obecnej formie i w obecnej kondycji nie jesteśmy społeczeństwu do niczego potrzebni - sfrustrowani, wypaleni, bezwolni, zastraszeni, narzekający, niezdolni do solidarności - na pewno nie jesteśmy potrzebni. Wyobraźmy sobie, że sfrustrowany rzeźnik nie jest w stanie rozebrać tuszy wołu, a wypalony rolnik zaorze pół pola i nie posieje, a depresyjny dróżnik nie przestawi zwrotnicy.

Z wiosną idą chmury, z chmury piorun uderza - niech uderza! Zbliża się maj, pamiętajmy o paryskim maju 1968. Ogłaszam alarm dla uniwersyteckiej społeczności. Niech trwa!"

Prof. Stanek do wykształconych bezrobotnych: Oszukali was

Wystąpienie prof. Nawrockiej to następny głos w debacie na temat sytuacji na polskich uczelniach. "Nie jesteście - większość z Was - dobrze wykształceni, a jedynie tak Wam się wydaje" - napisał kilka dni temu w opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" liście do młodych, wykształconych i bezrobotnych prof. Jan Stanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - "Zostaliście oszukani najpierw przez nauczycieli, a potem przez wykładowców. To oni, a przynajmniej wielu z nich, bezpodstawnie wypisali Wam świadectwa, zaliczyli egzaminy i wydali dyplomy - czasami nawet po kilka. Następnie chcący Wam się przypodobać politycy wmówili Wam i Waszym rodzicom, że dyplom jest tożsamy z posiadaniem wiedzy i umiejętności." List ten wywołał żywą dyskusję na forum "Gazety":

"Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze" - napisał big.ot. - "Tu jest pies pogrzebany. Nie w kolejnych, udawanych reformach, nie w kadrze. (...) Kolejne reformy sprowadzają się albo do zwiększania materiału przy zachowania tej samej liczbie godzin, albo po prostu do cięcia godzin lekcyjnych. Do tego brak dobrze wyposażonych pracowni z chemii i fizyki (...). Klasy liczące ponad 30 osób. Trudno w takim środowisku wychowywać ludzi potrafiących samodzielnie myśleć. I niestety ten smród biedy ciągnie się dalej na uczelniach."

"Kto jest odpowiedzialny za poziom wykształcenia jeśli nie, przynajmniej w dużej części, uniwersytety i uczący na nich?" - pytał abc1231231. - "Pan profesor krytykuje system, którego jest częścią, nie poczuwając się zupełnie do odpowiedzialności. Podobnie zresztą jak polscy politycy."

"Większość wykładowców ma nas za głupków, za stracone pokolenie, które niczym się nie interesuje, nic nie czyta, tylko pije alkohol (...) i ogląda głupie seriale" - wtórował mu guch. - "A może by tak spróbować zarazić swoją pasją? Otworzyć się na młodych ludzi i spróbować ich posłuchać? (...) Powiedzieć coś więcej, Opowiedzieć, a nie puszczać slajdy i kazać przepisywać do zeszytów, co tak naprawdę mogłyby swobodnie zastąpić pliki wysyłane przez pocztę elektroniczną."Zgadzacie się z profesorem Stankiem? A może z forumowiczami i profesor Nawrocką? Czekamy na wasze glosy!

Dr hab. Ewa Nawrocka - profesor UG, Kierownik Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG (kadencja 2005-2008); wiceprezes Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego; członek Zarządu Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat; członek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej (kadencja 2004-2007).

Urodzona w Stanisławowie 26 czerwca 1942 roku.

Informację o jej wystąpieniu opublikowała "Gazeta Świętojańska".


PYTANIE Czy zgadzasz się z prof. Nawrocką?

 Tak. Wszyscy jesteśmy winni sytuacji na polskich uczelniach
 Nie. Retoryczna przesada, może na kilku uczelniach tak jest.
 I tak, i nie. Problem wydaje się dotyczyć głównie humanistyki.
 Częściowo tak. Ale sytuacja nie jest aż tak dramatyczna.
 To jakiś marginalny problem Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
 • Gość: studentka PG

  0

  Czym różni się Uniwersytet od Politechniki? Z teoretycznego punktu widzenia niewiele - obie są uczelniami, opie wypełniają głupie papierki i obie wypuszczają w świat studentów. Na obu jest niedobór środków finansowych i przez to sale są niedostatecznie wyposażone, wszystko się psuje a grupy mają po 30 osób. Ale jest kilka rzeczy, które są inne:
  * z papierologią Politechniki sobie radzą i choć wszyscy narzekają, to przez nią nie jest studentom wiele gorzej
  * Slajdy dostajemy by się z nich uczyć, bo przecież obraz nie zawsze jesteśmy w stanie szczególnie z daleka przerysować.
  * Po studiach prawie zawsze znajdujemy pracę.

  Dlaczego studenci Politechniki znajdują pracę a ci z uniwerków nie? Ciągle pracodawcy narzekają na brak pracowników. Powiem wam dlaczego - bo nie potrzeba tylu osób po uniwersytetach ile z nich wychodzi. Po uniwerkach tylko ci najlepsi i tematyką bardzo zainteresowani dostają pracę. Reszta poszła tam przypadkiem, albo dlatego, że bali się matematyki, albo dlatego, że rodzice im kazali skończyć jakieś studia. Po co? Żeby pomachać sobie papierkiem? Poza tym nie wszystkie uniwerki kształcą dość dobrze by w ogóle była szansa na dostanie pracy po tych kierunkach - jako przykład podaję UMK, gdzie wielu moich znajomych straciło wiele idąc tam, bo po licencjacie nie mieli szans dostać się na magisterkę, bo tylko tych z piątkami z UMK przyjmowano a licencjaty spoza UMK? Nawet z czwórką! Wiedzą, że poziomu nie mają i nadal łudzą ludzi, że się jakoś trzymają. Jedyny kierunek na UMK na który nie słuchać narzekań to Astronomia - co roku przyjmuje 100 osób a na drugi rok zostaje max 10 osób. Dlaczego? Bo ich tyle nie potrzeba! I oni o tym wiedzą, bo sami patronują jedynemu ośrodkowi, który od UMK tak wykształconych naukowców przyjmuje.

  Na uniwersytety każdego roku idzie prawie tyle samo lub więcej osób niż na Politechniki. Nie potrzeba nam tylu nauczycieli, tłumaczy. Więc czemu? A ci, którzy idą na fizykę teoretyczną? Co po niej będą mieli? Jest z nimi tak jak w popularnym serialu "Big Bang Theory" - Znają najbardziej zaawansowane teorie strun, ale nie ma komu naprawić silnika. Mają wiedzę, bardzo ważną wiedzę, ale nie mającą nic wspólnego z jakimkolwiek zawodem, więc pracy dla nich nie będzie.

  Bardzo mi przykro z tego powodu, ale nierealne ocenienie świata w niczym człowiekowi nie pomaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku