Znajdź kurs, studia, szkolenie

Co to znaczy, że ktoś ma wysoki iloraz inteligencji?

Rozmawiał: Zbigniew Pendel
19.01.2003 , aktualizacja: 18.10.2004 19:16
A A A
Czarny pionowy pas przemieszcza się cyklicznie w lewo i w prawo, a pojedynczy czarny element przesuwa się po przekątnej od prawego dolnego rogu do górnego lewego.

Czarny pionowy pas przemieszcza się cyklicznie w lewo i w prawo, a pojedynczy czarny element przesuwa się po przekątnej od prawego dolnego rogu do górnego lewego.

W tradycyjnym rozumieniu to znaczy, że ma wyjątkowo sprawne procesy poznawcze, takie jak: umiejętność analizy i syntezy, myślenia abstrakcyjnego albo doskonałą pamięć
Zbigniew Pendel: Co to znaczy, że ktoś ma wysoki iloraz inteligencji?

Wisława Grabarczyk, psycholog i specjalista zarządzania kadrami: W tradycyjnym rozumieniu to znaczy, że ma wyjątkowo sprawne procesy poznawcze, takie jak: umiejętność analizy i syntezy, myślenia abstrakcyjnego albo doskonałą pamięć. Jak możemy to sprawdzić u siebie? Jest wiele różnych testów badających tak rozumianą inteligencję, sprawdzających iloraz inteligencji, tzw. IQ. Jeśli komuś wychodzi wynik ponadprzeciętny, to może być dumny, bo rzeczywiście oznacza to, że ma bardzo wysoki potencjał intelektualny, z którego może zrobić świetny użytek w życiu codziennym, w pracy, w kontaktach z innymi.

A jeśli ktoś osiąga niski wynik?

- Nie powinien załamywać rąk. Testy badają pewien potencjał intelektualny, który nie jest jedyną naszą cechą decydującą o sukcesie w życiu. Nie badają np. kreatywności, poczucia humoru, siły motywacji, zaradności życiowej, talentów artystycznych czy sportowych. A one również mogą świadczyć o inteligencji, choć rozumianej szerzej. Mówi się przecież czasami, że jakiś piłkarz gra inteligentnie, doskonale analizuje sytuację na boisku, potrafi podać tak, że pada bramka. Ten piłkarz niekoniecznie musi mieć wysoki IQ w teście.

Warto mierzyć się z takimi testami?

- Oczywiście, że tak. Zawsze warto próbować je rozwiązywać, żeby ćwiczyć swój umysł.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku