Znajdź kurs, studia, szkolenie

Próbny egzamin gimnazjalny 2012/2013. Arkusze i odpowiedzi do języka polskiego, WOS-u i historii

Emilia Podolska, Adam Kryszkiewicz, PAP, CKE
13.11.2012 , aktualizacja: 13.11.2012 14:36
A A A
Uczniowie trzecich klas gimnazjów rozpoczęli próbne egzaminy gimnazjalne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się je przeprowadzić, ponieważ w roku szkolnym 2012/2013 po raz drugi będzie on przeprowadzany w nowej formule. Publikujemy arkusze i klucze odpowiedzi do próbnego egzaminu gimnazjalnego.
Egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej został podzielony na dwie części: uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie przystąpią do bloku zadań z języka polskiego. Tak samo na dwie części został podzielony próbny egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej: w pierwszym bloku znajdą się zadania z nauk przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii, a w drugim będą zadania z matematyki. Próbny egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Każdego dnia egzaminu, po godzinie 14 będziemy publikować w serwisie Edulandia.pl arkusze zadań i klucze odpowiedzi do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Można je znaleźć pod tym linkiem: Próbny egzamin gimnazjalny 2012/2013 - harmonogram, arkusze, odpowiedziW 82 losowo wybranych gimnazjach po zakończeniu próbnych egzaminów eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych wspólnie z nauczycielami przeanalizują prace uczniów. Będą też zbierać opinie gimnazjalistów i nauczycieli na temat trudności zadań. Zarówno sam próbny egzamin, jak i diagnoza kompetencji gimnazjalistów, którą przygotują eksperci, ma za zadanie pomóc szkołom w lepszym przygotowaniu trzecioklasistów do egzaminu gimnazjalnego. Diagnoza kompetencji gimnazjalistów pozwala bowiem ocenić stopień przygotowania uczniów i poziom trudności zadań. Według IBE dzięki diagnozie kompetencji możliwa jest ewentualna korekta arkuszy egzaminacyjnych oraz szybkie przygotowanie i udostępnienie nauczycielom i rodzicom narzędzi do pracy z uczniami.

Jak wypadł nowy egzamin gimnazjalny w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku uczniom klas trzecich największy problem sprawiło napisanie rozprawki, która sprawdzała umiejętność w zakresie przeprowadzenia wywodu argumentacyjnego i przedstawienia go w sposób logicznie uporządkowany. Zdający uzyskali za to zadanie średnio 50 proc. punktów możliwych do zdobycia. O wiele łatwiejsze okazało się dla nich wyszukiwanie w tekście informacji, zwłaszcza jeżeli były one podane wprost i odnosiły się do jednego utworu.

W części matematycznej gimnazjaliści nie mieli trudności z rozwiązaniem zadań sprawdzających umiejętność odczytywania, interpretacji, przetwarzania i wykorzystania informacji przedstawionych w formie wykresu lub diagramu. Okazało się jednak, że gimnazjaliści o wiele słabiej radzą sobie z zadaniami otwartymi, wymagającymi twórczego, niealgorytmicznego myślenia.

Spośród języków obcych trzecioklasiści najczęściej wybierali język niemiecki i język angielski. Uczniowie dość dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność wyszukiwania informacji w tekstach pisanych i słuchanych, zwłaszcza jeśli informacja potrzebna do wykonania zadania wyrażona była w tekście i zadaniu tymi samymi lub bardzo zbliżonymi słowami. Trudniejsze były zadania sprawdzające znajomość podstawowych struktur gramatycznych niż te, których rozwiązanie wymagało znajomości leksyki.

Egzamin próbny ma na celu oswoić uczniów z prawdziwym egzaminem gimnazjalnym. Poza tym diagnoza wiadomości i umiejętności pokaże uczniom, nad czym muszą jeszcze popracować, by w przyszłości uzyskać zadowalający wynik i dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Chociaż egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą stanowić bazę podczas dalszej edukacji.

Co sprawdza egzamin gimnazjalny?

Część humanistyczna zawiera pytania z języka polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą. Całość trwa 150 minut.

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi. W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej również trwa 150 minut.

W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego,

ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa

poziomy: podstawowy i rozszerzony. Poziom podstawowy sprawdza wiedzę uczniów, którzy rozpoczęli naukę języka dopiero w gimnazjum. Z kolei poziom rozszerzony ma na celu sprawdzenie umiejętności osób, które kontynuują naukę języka zapoczątkowaną w szkole podstawowej. Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do poziomu podstawowego. Część rozszerzona jest obowiązkowa dla gimnazjalistów, którzy uczyli się języka we wcześniejszych etapach edukacji. Każda część będzie trwała 60 minut.

PYTANIE Której części próbnego egzaminu gimnazjalnego 2012/2013 obawiasz się najbardziej?

 • Język polski
 • WOS i historia
 • Matematyka
 • Przedmioty przyrodnicze
 • Język obcy
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • Gość: Oliwia

  Oceniono 8 razy 8

  Rozprawka na polskim była beznadziejna.

 • Gość: OLA

  Oceniono 5 razy 5

  WOS i historia były trudniejsze niż na kwietniowym egzaminie, a na polskim okropny temat rozprawki....

 • Gość: anon

  0

  Jaki był temat rozprawki?

 • Gość: avatar

  Oceniono 2 razy 0

  Humanistyczny raczej prosty. Nie sprawiła mi większych problemów. Z Polskiego z samych zamkniętych dostałem 18/20. Gorzej z matematyką i przyrodniczymi;/ Bardzo dużo chemii. Wydaje mi się że za dużo. Mało geografii.

 • Gość: Kamil

  0

  popieram.. strasznie głupi..

 • Gość: micko556

  Oceniono 1 raz -1

  Rozprawka była straszna! Ale ogólnie test prosty ;)

 • Gość: anonim

  Oceniono 2 razy -2

  rozprawka łatwiutka ;d straciłam za nią tylko dwa punkty xd

 • Gość: Miio

  Oceniono 4 razy -4

  OLA, no chyba cie pogięło -.- temat rozprawki prosty jak drut.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku