Znajdź kurs, studia, szkolenie

Zobacz jak część I egzaminu maturalnego z języka polskiego rozwiązali redaktorzy portalu Gazeta.pl

red
05.05.2005 , aktualizacja: 06.05.2005 00:00
A A A
Staje się już niemal tradycją, że nasi redaktorzy podejmują się rozwiązania kolejnego egzaminu. Zobaczcie jak odpowiadali na pytania pracownicy portalu Gazeta.pl. Prosimy również o wyrozumiałość ;o) i zastrzegamy, że nie są to oficjalne wyniki komisji egzaminacyjnej. Niebawem opublikujemy również odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Gazety Wyborczej oraz model odpowiedzi do części II egzaminu.
Zobacz najpierw jakie były pytania na polskim - Arkusz I poziom podstawowy (plik PDF)

Odpowiedzi do pytań dotyczących tekstu "Dzikie słówka"

1. A

2. Kellogowie chcieli sprawdzić, czy szympans wychowany w ludzkiej rodzinie i traktowany jak dziecko, będzie w stanie opanować mowę człowieka. Tym samym chcieli przekonać się jak duży jest wpływ otoczenie na kształtownie się zdolności komunikacyjnych zwierzęcia.

3. Adopcja oznacza uznanie obcego dziecka za własne. Czasownik zaadoptowali został wzięty w cudzysłów, ponieważ:

a) naukowcy nie przygarnęli szympansa w celu uznania go za własne, tylko w celu przeprowadzenia eksperymentu naukowego

b) szympans nie jest dzieckiem ludzkim, słowo adopcja jest stosowane odnośnie dzieci ludzkich

4. Określenie ferealne dzieci opisuje dzieci, które w wyniku różnych okoliczności wychowywane były w pełnym odizolowaniu od społeczeństwa. Przez to z kolei stały się one nieprzystosowane do życia wśród ludzi.

5. Racjonalistyczny świat

6. Fundamentalnym atrybutem człowieczeństwa jest według wielu badaczy sztuka mowy.

7. Wszystkie wymienione postaci były wychowane przez zwierzęta, jednak wróciły do świata ludzkiego, do którego były w stanie się zaadaptować. Ponadto łączy je to, że są oni bohaterami literackiej fikcji.

8. Bohaterowie zostali odnalezieni przez ludzi i dorastali wśród ludzi. Nie wiemy ile czasu spędzili poza społeczeństwem. Dla naukowców istotne są przypadki skrajnej izolacji. Odnalezienie ich przez ludzi potwierdza, że ich przypadek nie spełnia tego warunku.

9. Teza: Dzieci wychowane przez zwierzęta, bądź w odosobieniu i bez kontaktu z ludzką mową stanowią odrębny gatunek dzikiego człowieka.

10. Cele autora:

a) nadanie tekstowi i argumentacji naukowego charakteru

b) umieszczenie problemu feralnych dzieci w kontekście historycznym

c) umieszczenie rozważań w kontekście naukowym

d) wykazanie się erudycją

11. A

12. Psycholingwistyka bada relacje między wiekiem człowieka, a kompetencją przyswajania mowy.

13. Teza: Jezyk frygijski to naturalny i odwieczny język ludzkości

14. Badania naukowe przytoczone przez autora artykułu powyżej uznają, że bez kontaktu z językiem dzieci nie mogły przemówić w ogóle, stąd uznaje powściągliwośc kronikarza za całkiem uzasadnioną.

15. Odpowiedzi w tabeli:

ZdanieOdpowiedź
a)I
b)I
c)O
d)O


16. B

Komentarz naszych redaktorów

Paweł Stremski, szef działu newsowego portalu Gazeta.pl

Przed rozwiązaniem testu nie miałem zielonego pojęcia na czym polegają zmiany w nowej maturze. Teraz juz wiem. Jest łatwiej, momentami dużo łatwiej. Tekst jest zrozumiały i dość interesujący. Pytania otwarte raczej nie powinny nikomu sprawić trudności. Najdłużej zatrzymałem się przy pytaniach 3 i 14 - wymagają, dobrego odczytania intencji pytającego, a możliwości odpowiedzi i ich sformułowania są różne. Tutaj sprawdzający powinni wykazać się elastycznością. O pytaniach zamkniętych nie ma co pisać - ocierają się o banał.

Podsumowując - chyba trudno nie zdać tej matury. Nie zdziwiłbym się w ogóle gdyby podobny test był na egzaminie wstępnym do liceum.

Maciej Czyński, redaktor działu czasopism

Rozwiązanie zadań maturalnych (bez części II) zajęło mi jakieś pół godziny. Mówiąc wprost - nie były trudne, trzeba jednak uważać: dokładnie czytać pytania i precyzyjnie formułować myśli. Kilka razy zdarzyło mi się podać pierwszą "intuicyjną" odpowiedź, która okazała się błędna... Z drugiej strony pojawiały się pytania (np. to z akapitu 13), gdzie można było trochę poluzować - ciekaw jestem, jak egzaminatorzy będą oceniać ich interpretację.

Marcin Fiedziukiewicz, redaktor zajmujący się w portalu edukacją i turystyką

Część I egzaminu dojrzałości z języka polskiego wydaje się prosta. Rozwiązanie jej nie zajmuje więcej niż 30 minut. Rzeczywiście, o czym pisze Paweł Stremski, można odnieść wrażenie, że nowa matura jest łatwiejsza od starej. Jednak nie należy zapominać, że uczniowie musieli jeszcze napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów.

Ponadto pamiętajmy, że zaliczenie poziomu podstawowego, nie otwiera drzwi na żadną poważną uczelnie. Dlatego z ocenami poziomu trudności poczekajmy do jutra, kiedy poznamy tematy, które pojawiły się na arkuszu poziomu rozszerzonego.

PYTANIE Jak spisali się nasi redaktorzy?

 na medal
 średnio
 jak zwykle do bani
 nie mnie oceniać
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku