Znajdź kurs, studia, szkolenie

GazetaEdukacja.pl prezentuje Prezentacje

Katarzyna Szewczyk
18.04.2008 , aktualizacja: 23.04.2008 11:22
A A A
Do dyspozycji maturzystów oddajemy nowy serwis poświęcony prezentacjom maturalnym! Wszystkie informacje o ustnym egzaminie z języka polskiego w jednym miejscu!
- W polskim internecie nie było serwisu, który przygotowywałby maturzystę do samodzielnego napisania prezentacji. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej potrzebie i dać uczniom wszystkie potrzebne narzędzia - tłumaczy Ewa Tomaszewicz, współtwórczyni serwisu.

Serwis "Prezentacja maturalna" składa się z czterech działów:

 • Prezentacja krok po kroku

  Maturzyści znajdą tu wskazówki, jak wybrać i opracować temat prezentacji czy jak określić jej problematykę. Za pomocą kalendarium rozplanują kolejne etapy pracy. Dział rozwiewa też wątpliwości dotyczące tworzenia bibliografii oraz fiszek. Znaleźć tu można przykłady poprawnie i błędnie przygotowanych planów prezentacji maturalnej. Ponadto autorzy umieścili wykaz przydatnych, aktualnych i wartościowych książek, komentarzy i słowników.

 • Poradnik

  W tej części uczniowie dowiedzą się, co komisja bierze pod uwagę, oceniając prezentacje, oraz o czym pamiętać przed egzaminem i podczas niego. Sporo miejsca poświęcono autoprezentacji i komunikacji niewerbalnej. Specjaliści podsuwają najważniejsze zasady skutecznej komunikacji -jak intonować, w co się ubrać, czego unikać, w jaki sposób wykorzystać mowę ciała. Serwis odpowiada na takie pytania, jak: Co zrobić z rękami podczas prezentacji? Czy przyznawać się do braków w wiedzy? Co zrobić, gdy z powodu stresu poczujemy pustkę w głowie?

 • Przykładowe prezentacje

  Tu maturzyści mogą się zapoznać ze schematami prezentacji oraz z gotowymi prezentacjami maturalnymi. Znajdują się tu rekomendowane wzorce, do których warto sięgać przed pracami nad własną prezentacją i w trakcie nich, ze wszystkich zakresów tematycznych: literatura, związki literatury z innymi dziedzinami sztuki oraz język. Wśród przykładów m.in. prezentacja o języku młodzieży z blokowisk, kulturze masowej, motywie krzyku.

 • Dział wideo

  Jest multimedialną pomocą dla zdających dotyczącą samej prezentacji pracy przed komisją. Do dyspozycji uczniów są krótkie filmy instruktażowe odkrywające tajniki wystąpień publicznych oraz scenki z zainscenizowanych prezentacji maturalnych (w roli abiturienta znany z serialu "Na Wspólnej" Marcin Chochlew) wzbogacone o komentarz psychologa i polonisty. Porady uwzględniają takie elementy, jak: wygląd, gesty i postawy, pomoce wizualne, dobre wrażenie. Dzięki filmom maturzysta ma możliwość zapoznać się i oswoić z formą prezentacji oraz zobaczyć, jak jego wystąpienia odbiera komisja. Artykuły poświęcone zagadnieniu prezentacji maturalnej są praktyczną wskazówką dla zagubionego w terminach i przerażonego egzaminem maturzysty - mówi Aleksandra Wróblewska, polonistka i egzaminatorka z Warszawy. - Przede wszystkim w sposób konkretny ukazują kolejne etapy pracy nad prezentacją, zwracając uwagę na ważne terminy, ilustrując zagadnienia licznymi przykładami, które pokazują, jak ustrzec się najczęściej popełnianych błędów.

  Oprócz informacji o prezentacjach na GazetaEdukacja.pl maturzyści każdego dnia znajdą nowe testy próbne Dla szczególnie wymagających - nowość - testy multimedialne:

  Cz. I: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia, historia, WOS, polski

  Cz. II: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski.

  Skomentuj:
  Zaloguj się

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  Polub nas na Facebooku