Znajdź kurs, studia, szkolenie

Absolutny zakaz picia alkoholu na studniówkach

c
22.01.2010 , aktualizacja: 22.01.2010 11:28
A A A
Gdańsk. Studniówka w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

Gdańsk. Studniówka w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (Fot. Beata Kitowska / AG)

Maturzyści, którzy zabawy bez napojów wyskokowych sobie nie wyobrażają, mogą mieć kłopoty. Bo jeśli nauczyciele złapią ich z butelką wódki w ręce, na 100 dni przed maturą mogą się ze szkołą pożegnać. To wersja oficjalna. Nieoficjalnie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyznają, że alkoholowych ekscesów na studniówkach nie brakuje. Pisze o tym "Polska. Dziennik Bałtycki"
Na stołach maturzystów w ostatnich latach coraz częściej zaczęły się pojawiać kieliszki oraz butelki z winem i wódką. Oficjalnie za zgodą nauczycieli i rodziców. "Polska" podaje kilka przykładów z krakowskich liceów.

Dyrektorzy pomorskich szkół o przyzwoleniu na studniówkowe picie nie chcą słyszeć i zapewniają, że jedyny kontakt z procentami młodzi mają przy okazji wznoszenia toastu lampką szampana. - Na szampana się zgadzamy, ale na tym koniec. Podkreślam, że studniówka to impreza szkolna i przyzwolenia na pijaństwo być nie może - mówi "Polsce" Andrzej Nowakowski, dyrektor I LO w Gdańsku.

Realia sa jednak często inne. - Na mojej studniówce zakaz był, a i tak każdy wnosił, co chciał - mówi Joanna, absolwentka II LO w Gdyni. - Gdyby powiedzieli , że możemy ze sobą zabrać określoną ilość alkoholu, sprawa byłaby jasna. Pilibyśmy to, co na stole, czyli na pewno znacznie mniej, niż wtedy, gdy robi się to szybko i po kryjomu. - Z punktu widzenia prawa, jeśli impreza odbywa się poza szkołą, to dorosły człowiek może pić i kupować na niej alkohol, jednak patrząc na to od strony psychologicznej, przyzwolenie na picie pod okiem nauczycieli jest niedobre. Rolą szkoły jest kształtowanie wzorców, a studniówka to doskonała okazja do tego, żeby wypracować model zabawy bez używek - tłumaczy psycholog, dr Wiesław Baryła.

Jak więc będzie w tym roku na pomorskich studniówkach?

Polecamy - Ślisko, śnieżnie - a zdać egzamin na prawko trzebaPYTANIE Czy alkohol na studniówkach to rzecz powszechna?

 tak
 nie mam zdania
 nie
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku