Znajdź kurs, studia, szkolenie

"Typowo niemieckie" tematy z przymrużeniem oka

Konrad Lax, attaché prasowy, Ambasada Niemiec
23.09.2010 , aktualizacja: 23.09.2010 09:36
A A A
Otwarciem wystawy "Niemcy dla początkujących" w gmachu Biblioteki Narodowej 23.09.2010 roku o godz. 14.00 koordynator współpracy niemiecko-polskiej, minister stanu Cornelia Pieper oraz polska minister edukacji Katarzyna Hall dadzą sygnał startu drugiej edycji projektu "Deutsch-Wagen-Tour". Pojazdy promujące język niemiecki jako język obcy po raz drugi wyruszą w trasę wiodącą przez całą Polskę. Inicjatywa realizowana jest w ramach współpracy Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.
Sygnał startowy rozpocznie drugi rok kampanii promującej w Polsce naukę języka niemieckiego jako języka obcego, finansowanej przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Patronat honorowy nad akcją "Deutsch-Wagen-Tour" jako projektem wspierającym wielojęzyczność w Europie objęła minister edukacji Katarzyna Hall.

Pięć pojazdów, z których każdy ma na swym "pokładzie" lektorów i dysponuje materiałem dydaktycznym służącym zarówno nauce jak i zabawie, ma swoje stałe punkty postojowe w Olsztynie, Kielcach, Lublinie, Wrocławiu i Poznaniu. Z tych miejsc samochody będą wyruszać w objazd po szkołach danego regionu. Do tej pory odwiedziły one przeszło 700 placówek oświatowych. Uczestniczący w programie lektorzy zaprezentowali lekcje pokazowe oraz zorganizowali imprezy z udziałem przeszło 50.000 zainteresowanych osób.

Wystawa "Niemcy dla początkujących" pomyślana jest jako uzupełnienie zajęć dydaktycznych. W ciekawy i bezpretensjonalny sposób przekazuje ona polskiemu zwiedzającemu informacje natemat jego zachodniego sąsiada. Wystawa powstała we współpracy Goethe-Institut z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego.

"Słyszeliście o Loreley? Jakie znaczenie ma piłka nożna?". Komunikacja jest najistotniejszym łącznikiem w zglobalizowanym społeczeństwie, a litery jako najmniejszy element języka tworzą podstawową strukturę scenariusza tej wystawy: Z naukowym uzasadnieniem, a jednocześnie z lekkim przymrużeniem oka prezentowane są w kolejności alfabetycznej od A do Z "typowo niemieckie" tematy. I tak pod C znajdziemy np. "Currywurst" ("kiełbaski w sosie curry"), a pod U - "Umwelt" (środowisko). Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w okresie od 24 września do 7 października 2010 roku.

W czasie swej wizyty w Warszawie minister stanu Cornelia Pieper rozmawiać będzie z minister edukacji Katarzyną Hall między innymi na temat niemiecko-polskiej współpracy w dziedzinie edukacji oraz projektów skierowanych do młodzieży. Minister stanu odwiedzi ponadto Niemiecko-Polską Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy´ego Brandta w Warszawie. Działająca w Wilanowie placówka jest jedyną niemiecko-polską szkołą spotkań w kraju. Absolwenci, którzy uzyskali w niej

niemieckie świadectwo maturalne, mają możliwość podjęcia studiów wyższych na uczelniachw Niemczech i w Polsce. Dodatkowo uczniowie mogą także zdawać polski egzamin maturalny z języka polskiego. Społeczność uczniowska jest międzynarodowa, natomiast młodsze dzieci - od 2,5 roku życia - mogą uczęszczać do Przedszkola Niemieckiego.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polub nas na Facebooku