Matura 2012. Język angielski [RELACJA NA ŻYWO]

et, łopina, al
10.05.2012 , aktualizacja: 10.05.2012 14:31
A A A
Ostatnie chwile przed maturą w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

Ostatnie chwile przed maturą w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu (Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta)

Punktualnie o godzinie 9 ponad 330 tysięcy osób przystąpiło do egzaminu maturalnego z angielskiego na poziomie podstawowym. O 14 rozpocznie się egzamin na poziomie rozszerzonym. Pierwsze przewidywania, wrażenia po teście, wstępne informacje o pytaniach i rozwiązaniach znajdziecie w naszej relacji na żywo.


14:29 Odpowiedzi do poziomu podstawowego gotowe. Są też przykładowe prace pisemne. Zapytaliśmy naszego eksperta - Andy'ego Edwinsa z British Council - o list do nauczyciela. Stwierdził, że powinien był półformalny.

14:00 Rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Składa się z dwóch arkuszy, a na jego rozwiązanie uczniowie mają 190 minut.

13:55 Wrzuciliśmy wszystkie odpowiedzi do zadań z czytania ze zrozumieniem. Za chwilę listening i wypowiedzi pisemne.

13:21 Są już pierwsze odpowiedzi!

A jak maturzyści ocenili poziom podstawowy tuż po jego zakończeniu?13:03 Mamy już nieoficjalne arkusze. Odpowiedzi do nich za chwilę zaczniemy zamieszczać w tym tekście.

12:58 I jeszcze jeden głos z redakcji w sprawie tego, czy obecne matury są trudniejsze, czy łatwiejsze niż przed reformą. Bartek, który swoje teksty dla Edukacji podpisuje jako "łopina", maturę zdawał 8 lat temu. Z polskiego, geografii (pisemną i ustną) i niemieckiego (ustną). Jego zdaniem ustna matura z polskiego jest teraz żenująco prosta. - Prezentację można przygotować w tydzień, można kupić w internecie. Ja uczyłem się do niej ponad miesiąc, a i tak nie wiedziałem, czy trafię na pytania, na które znam odpowiedź - stwierdził. Pisemna jest jego zdaniem porównywalna, chociaż teraz jest o tyle łatwiej, że sprawdzający nie znają uczniów, których prace czytają. A geografia jest teraz według Bartka chyba trochę trudniejsza.

12:49 Już za nieco ponad godzinę rozpocznie się egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym. Potrwa aż 190 minut! Ale i tak pod tym względem tegoroczni maturzyści mają lepiej od poprzednich roczników. Nie musieli przynajmniej pisać jednego dnia np. matematyki na obu poziomach (bo w tym roku po raz pierwszy została ona rozbita na dwa dni). Prawdziwe wyzwanie jednak przed tymi, którzy chcieliby połączyć np. WoS i fizykę (oba przedmioty jutro) lub biologię i historię (w poniedziałek). Ale raczej nie ma zbyt wielu takich osób.

12:38 Na Ożeż w maturę toczy się również debata o tym, czy matura z historii powinna być obowiązkowa. Póki co większość wypowiadających się jest... za. No ale taka zmiana ich by już nie dotyczyła.

12:26 Wszystkich, którzy nie mogą się doczekać odpowiedzi, zapraszamy na nasz profil na Facebooku Ożeż w maturę. W tym wątku znajdziecie odpowiedzi waszych kolegów i koleżanek.

12:19 Po każdym egzaminie pojawiają się pytania o odpowiedzi dla kilku grup (różnią się kolejnością odpowiedzi i - czasami - pytań otwartych). CKE ujawnia arkusze tylko dla jednej grupy i do nich przygotowujemy odpowiedzi. Tak że warto zapamiętać nie tylko literkę, którą była oznaczona odpowiedź, ale też jej treść.

12:08 Tegoroczni maturzyści z pewnością chcą zaliczyć egzaminy za pierwszym podejściem i to jak najlepiej. Co roku jednak coraz więcej młodych osób poprawia maturę, aby mieć szansę dostać się na studia i znaleźć lepszą pracę. Bo maturę można poprawiać w nieskończoność! Centralna Komisja Egzaminacyjna nie policzyła jeszcze, ile takich osób jest w tym roku. Ale mamy dane z niektórych regionów. Np. w Małopolsce takich maturzystów jest 9,5 tys. osób (pięć lat temu było ich 5 tys., siedem lat temu 3 tys.). Na Lubelszczyźnie zdaną już raz maturę poprawia w tym roku prawie 7 tys. osób, a na Podkarpaciu ponad 6 tys - donosi Olga Szpunar z "Gazety Wyborczej".

11:57 Debata o tym, czy list do nauczyciela powinien być formalny, czy nieformalny, trwa.

"Styl, w jakim napiszemy list, zależy głównie od adresata. Pisząc do kolegi czy koleżanki, którą bardzo dobrze znamy, możemy sobie pozwolić na większą swobodę, czyli styl nieformalny. List do kogoś, kogo znamy, ale nie jesteśmy z tą osobą w jakimś bliższym kontakcie, będzie pisany stylem pół formalnym. Natomiast pisząc do kogoś, kogo kompletnie nie znamy, należy zachować styl formalny" - pisze na Ożeż w maturę Julia. I wszystko jasne?

11:45 W oczekiwaniu na arkusze z CKE wracamy do rozważań o poziomie kształcenia. Jak donosi Gazeta.pl, polscy 15-latkowie znacząco poprawili swoje wyniki w przeprowadzanych co trzy lata światowych testach PISA, których wyniki ogłoszono dzisiaj. Może więc nie jest tak źle?

11:33 W tym roku maturzyści najbardziej obawiali się części z rozumienia ze słuchu. Nie dlatego, że jest bardzo trudna, ale dlatego, że często kiepsko słychać nagranie. I rzeczywiście! Listening był tragiczny ze względu na to, że nic nie słyszałam, prawie bo tak się dźwięk odbijał na sali lustrzanej, w której pisaliśmy. Porażka - napisała nam Kasia.

11:21 Ciekawi jesteśmy, jak maturzyści oceniliby znajomość angielskiego prowadzącego "Matura to bzdura". My wychwyciliśmy kilka ciekawostek.11:12 Największe wątpliwości maturzystów budzi to, czy list do nauczyciela powinien był być w stylu formalnym, czy nieformalnym. Jaki on miał być, stwierdzi CKE. Bo my możemy sobie gdybać, a jak oni stwierdzą, że to jest formalny, bo nauczyciel to nie nasz kolega czy znajomy, to my i tak nic nie zrobimy. Powinni byli to jakoś bardziej podkreślić. Co szkoła, to obyczaj. U mnie nauczyciele byli bardziej kolegami niż poważnymi profesorami, do których czasem strach się odezwać. Jak będzie klucz, to się dowiemy - uważa Natalia.

11:05 Jak tylko otrzymamy arkusze z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, rozwiążą je eksperci z British Council. Przygotowane przez nich odpowiedzi zamieścimy w serwisie Eduladia.pl.

11:00 I... koniec! Angielski podstawowy piszą już tylko ci maturzyści, którzy z mają przedłużony egzamin lub w ich szkołach egzamin zaczął się trochę później.

10:56 A jakie były zadania z czytania i rozumienia ze słuchu? Banał: miałam wątpliwości może przy jednym podpunkcie, czytanie o Tolkienie to bym zrobiła nawet jakby tekstu nie było, bo go uwielbiam - dzieli się wrażeniami na Ożeż w maturę Kaśka.

PYTANIE Jaki nowożytny język obcy wybrałeś/aś na maturze?

 angielski
 niemiecki
 francuski
 rosyjski
 włoski
 hiszpański

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • tomogedac

    0

    Mam dla was misje, siędze z 15 min nad zdjęciem i nie moge tego ogarnać. Wpiszcie w Google "Zdjęcie do rozkminienia" i niech ktoś mi powie o co tu chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX