Najnowsze trendy na rynku pracy, czyli na jakie iść studia

Agnieszka Wrońska
22.06.2012 , aktualizacja: 09.07.2013 13:38
A A A
Zainteresowanie kierunkami inżynierskimi jest już stałym trendem.

Zainteresowanie kierunkami inżynierskimi jest już stałym trendem. (Fot. Shutterstock)

Informatycy, programiści i inżynierowie - według przedstawicieli agencji pośrednictwa pracy oraz doradców zawodowych w perspektywie 3-5 lat to właśnie w tych sektorach będzie największe zapotrzebowanie na pracowników.
Po skończeniu studiów problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć absolwenci: informatyki, pedagogiki, energetyki, medycyny, logistyki, matematyki, prawa czy ekonomii. Coraz istotniejsze będą także zawody związane z usługami medycznymi, pielęgnacją, fryzjerstwem i opieką nad chorymi. Absolwenci takich kierunków studiów nie powinni narzekać na brak ofert. W raporcie firmy Work Service wskazano 15 branż, w których, zdaniem ekspertów, w perspektywie najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na pracowników będzie wzrastać.

Obecnie w całym kraju najszybciej znajdują pracę informatycy, programiści i inżynierowie. Duże zapotrzebowanie jest także na energetyków, specjalistów od logistyki, finansów i bankowości. Wśród absolwentów szkół zawodowych utrzymuje się również duży popyt na mechaników, kierowców, operatorów ciągników oraz koparek i glazurników. Problemu z zatrudnieniem nie powinni mieć także agenci i doradcy ubezpieczeniowi, pielęgniarki czy fryzjerzy i kosmetyczki. Podobne prognozy wynikają z badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych Campus (2011). Według danych z raportu w przypadku branży nowoczesnych technologii - informatyków, programistów czy inżynierów deficyt ludzi w tych zawodach wynosi 20-30% i w ciągu 5 lat może wzrosnąć nawet do 40-50 %. Dlatego warto rozważyć te kierunki podczas aplikowania na studia.


Dane z raportu "Maturzysto- sprawdź po jakich studiach znajdziesz prace!" (2011)/ źródło: Work Service

Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad podkreśla, że pracodawcy cenią sobie absolwentów z obszarów technicznych - będą to wszelkie stanowiska związane z inżynierią, zarządzaniem produkcją, automatyką, mechaniką, elektroniką. Szczególnie popularnością cieszą się absolwenci renomowanych politechnik (jak Śląska, Krakowska czy Warszawska). Niezwykle ważna jest jednak znajomość języka angielskiego (choć coraz częściej są to również inne, mniej popularne języki). Ponadto jest duże zapotrzebowanie na finansistów, głównie absolwentów ekonomii - w tym zawodzie, zwłaszcza gdy kandydat zna język/języki obce nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Trzeci kierunek zainteresowania rynku to również niezmiennie od kilku lat informatyka. Coraz większy udział przedsiębiorstw w globalnym, wielojęzykowym rynku sprawia, że dużym pożądaniem cieszą się też absolwenci filologii. Nie słabnie również zapotrzebowanie na księgowych.

Jak przewidują doradcy zawodowi w perspektywie najbliższych kilku lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na osoby zajmujące się opieką i wychowaniem. Pracy nie zabraknie także w sektorze nowoczesnych technologii i motoryzacji. Te prognozy potwierdzają wyniki badań firmy Work Service, według których w tych obszarach na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat średni deficyt pracowników będzie wynosił 27%. Na rynku pracy istnieje także duży popyt na absolwentów studiów technicznych np. energetyki. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach zapotrzebowanie na tego typu pracowników będzie wynosiło 10%.

Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych. W perspektywie najbliższych lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać. Już za pięć lat deficyt pracowników, wśród informatyków i programistów, może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30% - twierdzi Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.

Trendy na polskim rynku

Zdaniem Agnieszki Krukowskiej z firmy Human Resources Executive - obecnie na rynku utrzymuje się mocno zapotrzebowanie na osoby o wykształceniu technicznym (głównie IT, ale także inżynierskie), szczególnie kandydatów ze znajomością języków obcych (z naciskiem na j. angielski i niemiecki). W obszarach IT największe zapotrzebowanie możemy odnotować wśród programistów (m.in. ASP.net,PHP), nadal SAPowców, Project Managerów z doświadczeniem i znajomością certyfikowanych metodologii zarządzania projektami (PMI, Prince, ITIL itp.) Trend ten zgodnie z prognozami będzie się najprawdopodobniej utrzymywał.

Profesjonalni doradcy personalni przewidują także, że w najbliższych latach zdecydowanie zwiększy się popyt na wiedzę techniczną. Piotr Hruszowiec, prezes zarządu Alpharec, firmy świadczącej usługi w zakresie rekrutacji i selekcji oraz outsourcingu personelu, wskazał kilka trendów, które jego zdaniem wystąpią w najbliższym czasie na rynku pracy. - Coraz istotniejsze będzie dobre wykształcenie, z pewnością musi też nastąpić profesjonalizacja usług, zwłaszcza tych obsługujących rynek wewnętrzny. Warto pomyśleć także o branżach, które dopiero się rozwijają np. media społecznościowe. Zdaniem eksperta ten obszar może wygenerować wiele nowych zawodów i szans dla młodych na rynku pracy, a tym samym możliwości zarabiania pieniędzy. Innym obszarem, który się dynamicznie rozwija jest wszystko to, co wiąże się z innowacjami (produktowymi, procesowymi, czy marketingowymi). W Polsce ciągle poziom wydatków na B+R utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, co w końcu będzie musiało się zmienić, ponieważ polska gospodarka musi podążać za nowoczesnymi wzorcami gospodarki amerykańskiej, japońskiej, niemieckiej, czy koreańskiej - wyjaśnił Piotr Hruszowiec.

To Ci pomoże znaleźć pracę...

Niestety same studia nie wystarczą aby dostać dobrą pracę. - Liczba kandydatów na rynku oraz oczekiwania pracodawców sprawiają, że obecnie studia trzeba połączyć z nauką języka, a najlepiej jeszcze z praktykami i pracą wakacyjną. Dla wielu pracodawców ważne jest nie tyle samo doświadczenie nabyte w trakcie takich staży, ale przede wszystkim znajomość branży oraz jej otoczenia biznesowego. Pracodawcy cenią sobie konsekwencję w działaniach kandydatów - gdy wybierzemy sobie branżę, w jakiej chcemy pracować, warto konsekwentnie wokół niej budować swoje doświadczenia zawodowe - dodała Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad.

Na znaczeniu zyskują umiejętności interpersonalne i biznesowe. - Wśród kandydatów coraz bardziej liczą się także kompetencje miękkie, głównie: umiejętność współpracy, elastyczne podejście do zmian, inicjatywa, nie mówiąc o takich podstawach jak komunikacja interpersonalna, umiejętność obsługi klienta, budowania z nim długofalowej współpracy - dodała Agnieszka Krukowska. Podobne spostrzeżenia mają doradcy personalni. Coraz bardziej w sferze rzeczywistej, a nie tylko teoretycznej, liczy się zaradność, kreatywność, myślenie kategoriami biznesu. Co zdaniem doradców zawodowych jest najważniejsze dla obecnego pracodawcy? - Myślenie, wykształcenie, umiejętności, zdrowa konkurencja, szybkie i sprawne działanie - podsumował Piotr Hruszowiec.

A czego chcą absolwenci?

Młodzi ludzie cenią sobie również możliwość sprawdzenia się, rozwoju osobistego i samorealizacji na gruncie prywatnym jak i zawodowym. Dla absolwentów bardzo ważna jest także stabilność zatrudnienia . Zmiana oczekiwań wśród poszukujących zatrudnienia wynika prawdopodobnie z trudnej sytuacji na rynku pracy i kryzysu, który odbił się na wielu branżach.

Potwierdzają to wyniki badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych Campus, których celem było poznanie oczekiwań i preferencji studentów oraz absolwentów wobec rynku pracy, a także ich opinii na temat wizerunku wybranych pracodawców. Absolwenci wśród najpewniejszych zawodów wskazali na pierwszym miejscu administrację biurową lub państwową - tak odpowiedziała 1/3 ankietowanych. Przede wszystkim są to osoby po studiach humanistycznych - 47 % lub ekonomicznych - 40%. Absolwenci kierunków humanistycznych wskazywali także na chęć pracy w sektorach takich jak nauka/edukacja/szkolenia, kadry/HR, media/sztuka/rozrywka, a także służby mundurowe.

Co ciekawe, branże, które są w czołówce w przypadku pracodawców, nie cieszą się dużą popularnością wśród studentów. W obszarze internet/e-commerce widzi siebie zaledwie 5% ankietowanych. Absolwenci uczelni technicznych chcieliby pracować głównie w takich branżach, jak inżynieria/konstrukcje/technologie oraz informatyka.

W trudnym położeniu są absolwenci politologii, administracji, czy historii. Z odpowiedzi badanych wynika, że ponad 71% z nich ma poczucie całkowitej nieprzydatności, a połowa z nich nie widzi możliwości zrobienia kariery w Polsce.

Najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy mają osoby z województwa mazowieckiego, śląskiego i pomorskiego. Największe trudności mieli absolwenci z podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

PYTANIE Twoim zdaniem jakie zawody będą najbardziej popularne za 5-10 lat?

 Informatycy
 Finansiści
 Inżynierowie
 Lekarze
 HR-owcy
 Inny
Zobacz także
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • Gość: Janek

  Oceniono 23 razy 15

  Studia nie sluza, nigdy nie sluzyly i nie powinny sluzyc pracy, do krocset! Studia wywodza sie z idei samorozwoju i doskonalenia jednostkowego, a nie chorych zaleznosci styku edukacja-praca. Od pracy sa szkolenia i szkoly zawodowe. Dopoki "geniusze" polskiego rynku tego nie pojma, dopoty beda deficyty.

 • mr.lopen987

  0

  Ja poszłam na księgowość i się zupełnie rozczarowałam... potem poszłam na kosmetologię na wszuie i teraz pracuję w zawodzie - polecam wszystkim robić to co chcą :)

 • jolka.jola

  0

  Ona chciałaby pomagać ludziom, może te pielęgniarstwo na AP? Odpowiedzcie proszę czy ktoś to ukończył z Was?

 • jolka.jola

  0

  Poczytałam sobie Wasze wpisy na temat wyboru szkoły i zajrzałam na stronę Akademii Polonijnej z ciekawości i muszę przyznać, że jest kilka ciekawych opcji. Moja córka za rok idzie na studia. Wiem, że to jeszcze dużo czasu i pewnie przesadzam, ale chciałam się zapoznać z opiniami innych, dziękuję.

 • kreon32

  0

  Zawsze to będą informatycy bo technologia i wszystko co z nią związane idzie cały czas do przodu. Dlatego ja już się uczę na Akademii Polonijnej informatyki w biznesie aby bez problemu znaleźć pracę :)

 • juli8a

  0

  Może kryminalistyka? Na Akademii Polonijnej widziałam taki kierunek i mnie zainteresował. Wydaje mi się, że może być naprawdę dobrym wyborem.

 • Marta Bijan

  0

  lepiej zainwestować w np takie bezpieczeństwo narodowe, bo nigdzie nie ma tak dobrze jak w służbach mundurowych, wybrałam specjalizacje policyjną na wyższej szkole bezpieczeństwa i nie mam wątpliwości, że uda mi się dostać

 • Maria Kaczmarczyk

  0

  tematyka IT rośnie w siłę z dnia na dzień, aczkolwiek jest również duże zapotrzebowanie na absolwentów innych kierunków. Polecam administrację, finanse i rachunkowość! Moja siostra jak i ja niedawno skończyłyśmy studia i bardzo pozytywnie wspominamy tamte czasy jak i dużą dawkę wiedzy, co pozwoliło nam na znalezienie dobrej pracy

 • 8kasienka

  Oceniono 2 razy 0

  zgadzam się, że jest zapotrzebowanie na pracowników z IT. mój brat studiuje informatykę w WST-E i już w trakcie studiów dostał kilka propozycji pracy :) firmy potrzebują specjalistów, widzę po swojej pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX