Znajdź kurs, studia, szkolenie

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2012/2013 - część matematyczno-przyrodnicza. Mamy oficjalne arkusze i klucze odpowiedzi

ep
14.12.2012 , aktualizacja: 16.04.2013 12:38
A A A Drukuj
Egzamin gimnazjalny 2013 to nie tylko sprawdzian przygotowania merytorycznego, ale i również psychicznego.

Egzamin gimnazjalny 2013 to nie tylko sprawdzian przygotowania merytorycznego, ale i również psychicznego. (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Czwartek był drugim dniem zmagań uczniów klas trzecich z próbnym egzaminem gimnazjalnym przygotowanym przez wydawnictwo Operon. Tym razem gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z przedmiotów ścisłych. Dziś publikujemy oficjalne arkusze i klucze odpowiedzi z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.
Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum o godz. 9 przystąpili do próbnego egzaminu z przedmiotów przyrodniczych (czas trwania: 60 min). Następnie o godz. 10.45 napisali test z matematyki (czas trwania: 90 min).

Arkusze próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem oraz oficjalne klucze odpowiedzi:

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2012/2013. Matematyka - oficjalne arkusze i odpowiedzi)

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2012/2013. Przedmioty przyrodnicze - oficjalne arkusze i odpowiedzi)Gdzie zostaną opublikowane arkusze i odpowiedzi do próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem?

Arkusze i klucze odpowiedzi będzie można sprawdzić następnego dnia. Rano zostaną opublikowane w papierowym wydaniu "Gazety Wyborczej". Po godzinie 14 będzie je można znaleźć WYŁĄCZNIE na stronach serwisu Edulandia.pl oraz na stronie wydawnictwa Operon. Wszystkie inny serwisy, które opublikują arkusze lub klucze odpowiedzi naruszą autorskie prawa majątkowe przysługujące Wydawnictwu Pedagogicznemu OPERON.

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2012/2013. J. polski - oficjalne arkusze i klucze odpowiedzi

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2012/2013. Historia i wiedza o społeczeństwie - oficjalne arkusze i klucze odpowiedziPowiedz, jak Ci poszło!

Bezpośrednio po egzaminie w komentarzach pod tekstem dotyczącego konkretnego egzaminu będziecie mogli porozmawiać o swoich odpowiedziach oraz ponarzekać na trudność zadań. Powiedzie, jak Wam poszło, co Wam się nie podobało, jakich wyników się spodziewacie. Wsparcie 24 godziny na dobę!

Dyskutuj o egzaminie gimnazjalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Gimnazjalipsa" .

Co to jest próbny egzamin gimnazjalny z Operonem?

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego zostaje bezpłatnie przygotowany próbny egzamin maturalny dla uczniów gimnazjum w całej Polsce. Próbne egzaminy gimnazjalne z Operonem z lat ubiegłych można znaleźć w bazie testów na stronach Edulandia.pl - Egzamin gimnazjalny - baza egzaminów gimnazjalnych.

Arkusze egzaminacyjne są przygotowywane przez doświadczonych egzaminatorów o wysokich kwalifikacjach. Gwarantuje to zapewnienie najwyższych standardów próbnego egzaminu gimnazjalnego.

Udział w próbnym egzaminie gimnazjalnym z Operonem nie jest obowiązkowy. Szkoły, które zgłosiły chęć swojego uczestnictwa w akcji, dały tym samym swoim uczniom kolejną szansę na sprawdzenie swojej wiedzy. Gimnazjaliści mają również okazję zmierzyć się z realiami egzaminu, który przyjdzie im napisać w kwietniu.

Jak wygląda próbny egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej?

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi. W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej również trwa 150 minut.

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem w ubiegłym roku

W zeszłym roku w akcji wzięło udział ponad 207 tys. uczniów. Największą grupę stanowili gimnazjaliści z województwa mazowieckiego - 14,5 proc. Najmniejsze było zainteresowanie z województwa opolskiego i podlaskiego - niewiele ponad 2 proc. wszystkich zgłoszeń. W ubiegłym roku próbny egzamin gimnazjalny z Operonem z części matematyczno-przyrodniczej okazał się dość trudny. Uczniowie otrzymywali średnio 49 proc. punktów z matematyki. Z przedmiotów przyrodniczych wynik ten wyniósł 46,3 proc.

31,2 proc. trzecioklasistów uzyskało od 40 do 49 proc. punktów z przedmiotów przyrodniczych. Najwięcej uczniów, bo aż 19,1 proc., otrzymało punkty w granicach od 0 do 19 proc. Trzeba przyznać, że jest mało zadowalający wynik. Gimnazjaliści najwięcej problemów mieli z zadaniami, gdzie trzeba było wykazać się umiejętnością wyprowadzania wniosku z prostego układu przesłanek. Zdający mieli również problem z rozumowaniem i argumentacją poszczególnych zadań. Najłatwiejsze okazały się zadania wymagające np. odczytania diagramu procentowego. Wskaźnik łatwości tego zadania wynosił 0,91.

Próbny egzamin z matematyki najlepiej napisali uczniowie z województwa podlaskiego (51 proc.). Nieco gorzej poszło uczniom z województwa warmińsko-mazurskiego. Tu średni wynik zdawalności wyniósł 45,9 proc.

Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem ma wskazać uczniom, nad czym muszą jeszcze popracować, by w przyszłości uzyskać zadowalający wyniki i dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Chociaż egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą stanowić bazę podczas dalszej edukacji.

PYTANIE Jak myślisz, ile procent punktów uzyskasz z próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem z części matematyczno-przyrodniczej?

 • 0 - 30%
 • 31 - 50%
 • 51 - 70%
 • 71 - 90%
 • 91 - 100%

Komentarze (3)

Zaloguj się
 • Gość: xyz.

  0

  Myślę, że było całkiem łatwe. : )
  Z matmy te zadanie z płytkami zabójcze, bo każdemu co innego wyszło.
  Z fizyki niestety -2pkt, z bioli tak samo, zupełnie nie wiem jak mogłam takie głupie odpowiedzi zaznaczyć, ahahah.
  Ale będzie z obu raczej +80%, więc to całkiem ciekawe wyniki.
  Przynajmniej jestem pewna, że o niebo lepiej niż z humanistycznych poszło, haha.

 • Gość: Kinga

  0

  matma jakoś mi poszła, nawet zrobiłam się za otwarte, mimo że pewnie źle je rozwiązałam to punkty jakieś wpadną. a przyrodnicze oto totalna masakra. najlepiej poszło mi chyba z geografii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne