Znajdź kurs, studia, szkolenie

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem 2012/2013 za nami. Odpowiedzi jutro

ep, Operon
10.01.2013 , aktualizacja: 10.01.2013 15:21
A A A Drukuj
Próbny egzamin szóstoklasisty w Szkole Podstawowej Nr 138 w Łodzi.

Próbny egzamin szóstoklasisty w Szkole Podstawowej Nr 138 w Łodzi. (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Dziś uczniowie szkół podstawowych napisali sprawdzian szóstoklasisty przygotowany przez Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon". Celem sprawdzianu jest weryfikacja umiejętności uczniów zdobytych na początkowym etapie edukacji.
Właściwy sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 4 kwietnia br. Styczniowy sprawdzian ma oswoić uczniów z egzaminacyjnym stresem, jak również sprawdzić ich dotychczasową wiedzę.

Warto wspomnieć, że jest to jeden z pierwszych tak ważnych sprawdzianów w życiu uczniów szkół podstawowych. Jest on obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Dyrekcja może wziąć wyniki pod uwagę w sytuacji, kiedy uczeń chce kontynuować naukę poza jego rejonem zamieszkania lub jeśli chce się uczyć w renomowanym gimnazjum niepublicznym.

Gdzie zostaną opublikowane arkusze i odpowiedzi do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty z Operonem?

Arkusze i klucze odpowiedzi będzie można sprawdzić następnego dnia. Rano zostaną opublikowane w papierowym wydaniu "Gazety Wyborczej". Po godzinie 15 będzie je można znaleźć WYŁĄCZNIE na stronach serwisu Edulandia.pl oraz na stronie wydawnictwa Operon. Inne serwisy, które opublikują arkusze lub klucze odpowiedzi, naruszą autorskie prawa majątkowe przysługujące Wydawnictwu Pedagogicznemu "Operon".

Co to jest próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem?

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem pierwszy raz odbył się w marcu 2009 roku. Do rozwiązywania próbnych arkuszy egzaminacyjnych przystępuje ponad 240 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do akcji przystąpiło ok. 62 proc. wszystkich szkół podstawowych.

Każdy uczeń otrzymuje taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi. Sprawdzian trwa 60 minut. Uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Uczeń na sprawdzianie powinien być wyposażony w przybory do pisania i rysowania oraz gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Ponadto każdy szóstoklasista powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość, np. legitymację szkolną.

Powiedz, jak ci poszło!

Bezpośrednio po sprawdzianie w komentarzach pod tekstem będziecie mogli porozmawiać o swoich odpowiedziach oraz ponarzekać na trudność zadań. Powiedzie, jak wam poszło, co wam się nie podobało, jakich wyników się spodziewacie.

Jak wygląda próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem?

Na sprawdzian szóstoklasisty składają się zadania z matematyki i przyrody, historii i języka polskiego. Uczniowie ponadto mają za zadanie napisać dłuższą wypowiedź na określony temat. Na sprawdzianie znajdują się również zadania wielokrotnego wyboru, na dobieranie oraz prawda - fałsz.

Sprawdzian ma na celu również zweryfikować następujące umiejętności:

- czytanie: rozumienie tekstu, odnajdywanie potrzebnych informacji, rozumienie symboli,

- pisanie: odróżnienie form odpowiedzi, formułowanie odpowiednich zdań w sposób logiczny,

- rozumowanie: potrafi ustalić, gdzie i kiedy miały miejsce wydarzenia, o które jest pytany,

- korzystanie z informacji: potrafi odszukać potrzebne wiadomości,

- wykorzystywanie wiedzy w praktyce: zdobyte umiejętności potrafi wykorzystać w życiu codziennym.

Jak wyglądał sprawdzian szóstoklasisty z Operonem w zeszłym roku?

W zeszłym roku próbny sprawdzian najlepiej napisali uczniowie z województwa mazowieckiego, średni wynik w punktach wynosił 8,37. Nieco gorzej napisali szóstoklasiści z województwa wielkopolskiego (8,13). Według wyników zeszłorocznego sprawdzianu uczniowie najlepiej radzą sobie z czytaniem. Problemy nadal sprawia im pisanie dłuższych wypowiedzi. Uczniowie nie potrafią stosować podstawowych zasad poprawnej pisowni. Chociaż wynik sprawdzianu nie wpływa na dalszą edukację, warto, żeby uczniowie szkół podstawowych byli świadomi swoich umiejętności i efektywnie rozwijali je na kolejnych szczeblach edukacji.

Komentarze (25)

Zaloguj się
 • Gość: julka<3

  Oceniono 4 razy 4

  prosty był ten sprawdzian. myślę, że dobrze mi poszło. ♥

 • Gość: Rostek2000

  Oceniono 3 razy 3

  strasznie proste były te zadania, tylko z tym zadaniem z parkingiem miałem mały problem i napisałem je źle. :(

 • Gość: Zipper

  Oceniono 1 raz 1

  Test próbny prosty, ale pani od polskiego powiedziała mi że generalny będzie trudniejszy... d:

 • Gość: tyna

  Oceniono 1 raz 1

  łatwy, łatwym ale czy dobrze mi poszło to nie wiem. na pewno wiem ze mam dobrze zad. z parkingiem i ze skalą

 • Gość: kujonkaxD

  Oceniono 1 raz 1

  macie rację łatwe.. a szczególnie zadania z matematyki:) na serio prościzna!

 • Gość: Julaa 2000 

  0

  W tym o parkingu zamiast napisać w odpowiedzi 0,05 napisałam 0,2 . Nie wiem ile będę miała za to punktów :c Ogólnie łatwy dosyć , ale czas na styk .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne