Znajdź kurs, studia, szkolenie

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem 2012/2013. Mamy oficjalny arkusz i klucz odpowiedzi

ep, Operon
11.01.2013 , aktualizacja: 11.01.2013 18:19
A A A Drukuj
Próbny sprawdzian szóstoklasisty w Szkole Podstawowej Nr 138 w Łodzi.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty w Szkole Podstawowej Nr 138 w Łodzi. (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Czwartek był dniem zmagań uczniów klas podstawowych z próbnym sprawdzianem szóstoklasisty przygotowanym przez Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon". Dziś publikujemy oficjalny arkusz i klucz odpowiedzi. Sprawdź, ile punktów uzyskałeś z próbnego sprawdzianu szóstoklasisty.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem 2013 - Oficjalny arkusz i klucz odpowiedziWłaściwy sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 4 kwietnia br. Styczniowy sprawdzian ma oswoić uczniów z egzaminacyjnym stresem, jak również sprawdzić ich dotychczasową wiedzę.

Warto wspomnieć, że jest to jeden z pierwszych tak ważnych sprawdzianów w życiu uczniów szkół podstawowych. Jest on obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Dyrekcja może wziąć wyniki pod uwagę w sytuacji, kiedy uczeń chce kontynuować naukę poza jego rejonem zamieszkania lub jeśli chce się uczyć w renomowanym gimnazjum niepublicznym.

Co to jest próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem?

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem pierwszy raz odbył się w marcu 2009 roku. Do rozwiązywania próbnych arkuszy egzaminacyjnych przystępuje ponad 240 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do akcji przystąpiło ok. 62 proc. wszystkich szkół podstawowych.

Każdy uczeń otrzymuje taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi. Sprawdzian trwa 60 minut. Uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Uczeń na sprawdzianie powinien być wyposażony w przybory do pisania i rysowania oraz gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Ponadto każdy szóstoklasista powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość, np. legitymację szkolną.

Powiedz, jak ci poszło!

Bezpośrednio po sprawdzianie w komentarzach pod tekstem będziecie mogli porozmawiać o swoich odpowiedziach oraz ponarzekać na trudność zadań. Powiedzcie, jak wam poszło, co wam się nie podobało, jakich wyników się spodziewacie.

Jak wygląda próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem?

Na sprawdzian szóstoklasisty składają się zadania z matematyki i przyrody, historii i języka polskiego. Uczniowie ponadto mają za zadanie napisać dłuższą wypowiedź na określony temat. Na sprawdzianie znajdują się również zadania wielokrotnego wyboru, na dobieranie oraz prawda - fałsz.

Sprawdzian ma na celu również zweryfikować następujące umiejętności:

- czytanie: rozumienie tekstu, odnajdywanie potrzebnych informacji, rozumienie symboli,

- pisanie: odróżnienie form odpowiedzi, formułowanie odpowiednich zdań w sposób logiczny,

- rozumowanie: potrafi ustalić, gdzie i kiedy miały miejsce wydarzenia, o które jest pytany,

- korzystanie z informacji: potrafi odszukać potrzebne wiadomości,

- wykorzystywanie wiedzy w praktyce: zdobyte umiejętności potrafi wykorzystać w życiu codziennym.

Jak wyglądał sprawdzian szóstoklasisty z Operonem w zeszłym roku?

W zeszłym roku próbny sprawdzian najlepiej napisali uczniowie z województwa mazowieckiego, średni wynik w punktach wynosił 8,37. Nieco gorzej napisali szóstoklasiści z województwa wielkopolskiego (8,13). Według wyników zeszłorocznego sprawdzianu uczniowie najlepiej radzą sobie z czytaniem. Problemy nadal sprawia im pisanie dłuższych wypowiedzi. Uczniowie nie potrafią stosować podstawowych zasad poprawnej pisowni. Chociaż wynik sprawdzianu nie wpływa na dalszą edukację, warto, żeby uczniowie szkół podstawowych byli świadomi swoich umiejętności i efektywnie rozwijali je na kolejnych szczeblach edukacji.

PYTANIE Jak ci poszedł próbny sprawdzian szóstoklasisty?

 • rewelacyjnie
 • dobrze
 • marnie
 • fatalnie

Komentarze (24)

Zaloguj się
 • Gość: Alicja

  Oceniono 6 razy 6

  No, no, z parkingem bylo trudne, i skala ktora sie ciągnie od czwartej klasy

 • Gość: Jakub

  Oceniono 2 razy 2

  Z parkingiem zadanie było łaaatwe. U nas w szkole przy zadaniu z siatką, gdzie odpowiedzią był prostopadłościan, 14 osób z 17 napisało prostokąt. eh..

 • Gość: OliwiaLA

  Oceniono 1 raz 1

  ten parking i ta skala mnie dobiły! a reszta rewelacyjnie! :)

 • Gość: Szóstoklasistka Monika

  Oceniono 3 razy 1

  Całkiem łatwo poszło ale jaki będą wyniki dopiero się okaże

 • Gość: zosia

  0

  a dla mnie łatwizna, ale mam dobrą korepetytatorkę :) podac namiary? z.baraniak@wp.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne