Znajdź kurs, studia, szkolenie

Matura 2013, WOS, odpowiedzi i arkusze

ep, CKE
13.05.2013 , aktualizacja: 13.05.2013 14:03
A A A Drukuj
Matura z WOS-u na poziomie podstawowym zakończył się o godzinie 11. Poziom rozszerzony egzaminu maturalnego z WOS-u trwał godzinę dłużej. Odpowiedzi do poziomu podstawowego i rozszerzonego z WOS-u będzie można znaleźć w serwisie Edulandia.pl. Uczniowie będą mogli sprawdzić, czy ich odpowiedzi pokrywają się z odpowiedziami udzielonymi przez naszych ekspertów.


Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2013 znajdziesz w serwisie Edulandia.pl:
- Matura 2013, WOS, poziom podstawowy - odpowiedzi i arkusze
- Matura 2013, WOS, poziom rozszerzony - odpowiedzi i arkuszeUczniowie w ubiegłym roku za poziom podstawowy otrzymywali średnio 41%. Z kolei średni wynik zdawalności z WOS-u na poziomie rozszerzonym wynosił 38%.

Matura 2013, WOS. Kiedy będą odpowiedzi i arkusze?

Arkusze do egzaminów, które będą rozpoczynać się o godz. 9, zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tego samego dnia ok. godz. 14. Natomiast arkusze egzaminów, których początek przypadnie na godz. 14. będą dostępne o godz. 19. Eksperci Edulandia.pl rozpoczną rozwiązywanie od razu, w momencie przekazania nam arkuszy przez CKE. Przykładowe odpowiedzi będziemy publikowali "zadanie po zadaniu".

Matura. WOS, podstawowy. Jak wyglądał egzamin maturalny 2012?

W zeszłym roku arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym składał się z 34 zadań. Matura z WOS-u sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu: społeczeństwa, polityki, prawa, Polski, Europy i świata. Ostatnie zadanie dotyczyło napisania szerszej odpowiedzi na temat: Scharakteryzuj i oceń sytuację społeczno-kulturową Polaków mieszkających na stałe poza granicami Polski. Zaproponuj działania organów państwa i samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych mające na celu poprawę tej sytuacji.

WOS, poziom rozszerzony. Egzamin maturalny 2012

Maturzyści, którzy zdecydowali się pisać maturę z WOS-u na poziomie rozszerzonym, musieli udzielić odpowiedzi na 27 zadań. Egzamin maturalny z WOS-u podzielony jest na trzy części: pierwsza to zadania testowe, druga natomiast polega na analizie materiałów źródłowych. W części III zadaniem maturzystów było napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów:

1. Scharakteryzuj sytuację prawną mniejszości narodowych i etnicznych we współczesnej Polsce oraz procesy społeczno-kulturowe, którym podlegają.

2. Rozważ, czy demokracja jest wartością uniwersalną, i scharakteryzuj, odwołując się do przykładów z ostatniego ćwierćwiecza, udane i nieudane próby wprowadzania demokratycznego reżimu politycznego.

Matura z WOS-u. Z czym uczniowie mają największy problem?

W ubiegłym roku najtrudniejsze okazały się zadania sprawdzające umiejętności korzystania z wiedzy i tworzenia informacji. Pewną trudność sprawiły także zadania wymagające wykorzystania wiedzy z bloku Polityka do odczytania ze zrozumieniem tekstów źródłowych. Problematyczne okazało się również napisanie dłuższej wypowiedzi. Czasem była ona zbyt krótka bądź nie w pełni zgodna z tematem. Nadal najmniej problemów maturzystom sprawiają zadania, które mają zamkniętą formę i wymagają podstawowej wiedzy z przedmiotu.

Matura 2013. WOS, wynik egzaminu maturalnego

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Następnie świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne 28 czerwca 2013 r. Świadectwo maturalne zawiera informację o procentowym wyniku z każdego zdawanego przez ucznia przedmiotu, w tym z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego, obowiązkowego przedmiotu oraz ewentualnie przedmiotów dodatkowych. Przy liczbie znajduje się informacja o zdawanym poziomie, procentowym wyniku z arkuszy podstawowych i rozszerzonych.Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • blue_mirror

  Oceniono 12 razy 8

  Problematyczne pisanie wypowiedzi? Heloł?! Może napiszcie, że nie wklejenie się w sztywny i z kosmosu wzięty klucz?! Pisałam maturę rozszerzoną 5 lat temu. Jak zobaczyłam wynik, który mnie powalił na nogi, to w tempie ekspresowym złożyłam podanie o wgląd do pracy. I co się okazało? Wszystkie zadania zamknięte oraz pisemne na maksa. Tylko się nie wkleiłam w ich klucz w wypracowaniu, bo nie zawarłam tego co sobie życzyli. Pomijając fakt, że pracę miałam jak najbardziej na temat, ale o innych aspektach. I dzięki temu matura nisko zdana. Że jeszcze nikt nic nie zrobił z tymi kluczami z WOSu i j. polskiego.

 • prof.miauczur

  Oceniono 3 razy 3

  demokratyczny reżim polityczny - czyż nie brzmi pięknie? :)

 • mimorak

  Oceniono 3 razy 3

  Nie chcę się tu wymądrzac,ale u mnie w III klasie technikum niezapowiedziany sprawdzian był trudniejszy od całej tej matury.

 • as-zalogowany

  Oceniono 4 razy 2

  Ze strony głównej, w nagłówku bije:
  "Maturzyści zmierzyli się w WOS-em".
  Przyjdzie czas, a i "redachtorzy" gazety zmierzą się z maturą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne