Znajdź kurs, studia, szkolenie

Matura, biologia: odpowiedzi i arkusze

ep, CKE
16.05.2013 , aktualizacja: 16.05.2013 16:06
A A A Drukuj
Matura 2013. Uczniowie XXI liceum im. Bolesława Prusa w Łodzi podczas próbnej matury.

Matura 2013. Uczniowie XXI liceum im. Bolesława Prusa w Łodzi podczas próbnej matury. (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Matura z biologii na poziomie postawionym i rozszerzonym odbędzie się już jutro o godzinie 9. Biologia należy do grupy najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze. Odpowiedzi do matury z biologii będzie można znaleźć w serwisie Edulandia.pl po godzinie 13

Rozwiązania do większości egzaminów maturalnych 2013 znajdziesz tuż po egzaminie na Edulandia.pl. Skorzystaj również z bogatej bazy przykładowych testów maturalnych oraz poradników.Egzamin maturalny z biologii na poziomie podstawowym trwa 120 minut. Z kolei na poziom rozszerzony maturzyści mają przeznaczone 150 minut. Egzamin maturalny z biologii sprawdza wiedzę z budowy i funkcji organizmu człowieka, z procesów biologicznych i z ochrony środowiska.

Matura 2013: Jak wyglądała matura z biologii?

W ubiegłym roku arkusz maturalny z biologii zawierał 30 zadań. Za ich poprawne rozwiązanie można było otrzymać 50 punktów. Maturzyści mieli problem z zadaniami sprawdzającymi wiadomości i umiejętności z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Problematyczne okazały się również zadania za zakresu ekologii i z zakresu genetyki. Podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie miele wiele trudności z poleceniami, których rozwiązanie wymagało zinterpretowania informacji przedstawionych w różnej formie.

Matura 2012: Co było na maturze z biologii?

Na egzaminie maturalnym z biologii uczniowie musieli odpowiedzieć na 38 pytań. Większość zadań stanowiły polecenia wymagające wykorzystania wiedzy do rozwiązywania problemów biologicznych oraz umiejętność analizy, interpretacji i przetwarzania pochodzących z różnych źródeł. Wyniki matury 2012 pokazały, że maturzyści byli lepiej przygotowani do matury na poziomie rozszerzonym niż do matury na poziomie podstawowym. Pojawiły się jednak problemy z wyjaśnieniem procesów i zjawisk biologicznych. Zazwyczaj powodem udzielenia błędnej odpowiedzi przez maturzystów była niewłaściwa interpretacja danych.

Matura 2012. Z czym uczniowie mieli największy problem?

Wyniki matury z biologii wykazały, że dla zdających, podobnie jak w latach poprzednich, trudność stanowią zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z zakresu budowy i fizjologii organizmu człowieka. Uczniowie mieli problem z określeniem podstawowych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Nadal duży problem stanowi interpretacja przedstawionego tekstu w kontekście polecenia. Wiąże się to niestety z brakiem zrozumienia zadania, a co za tym idzie, udzieleniem błędnej odpowiedzi.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2013" bez tajemnic.Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne