Znajdź kurs, studia, szkolenie

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 - CKE opublikowała przykładowe arkusze

mt, źródło: CKE
21.01.2014 , aktualizacja: 21.01.2014 14:43
A A A Drukuj
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy, która dotyczy obecnego systemu edukacji.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy, która dotyczy obecnego systemu edukacji. (Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta)

Sprawdzian szóstoklasisty już za rok w zupełnie nowej odsłonie. W 2015 roku uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej napiszą sprawdzian szóstoklasisty złożony z dwóch części- część pierwsza, czyli matematyka i język polski, część druga to sprawdzian z wybranego języka nowożytnego. Czego można się spodziewać na sprawdzianie szóstoklasisty 2015?
Część Pierwsza: Język polski

Uczniowie, którzy zakończą szkołę podstawową w roku szkolnym 2014/2015 będą mieli 80 minut na rozwiązanie pierwszej części testu, który będzie obejmował głównie zadania z języka polskiego i matematyki. Dlaczego głównie? Ponieważ, żeby dobrze rozwiązać zadania konieczna może być także wiedza z innych dziedzin, jak choćby z historii, czy nauk przyrodniczych.

Sprawdzian rozpocznie tekst na pół strony, przy czym w tekście będą wyjaśnione trudne pojęcia - takie, z którymi uczeń szóstej klasy może mieć problem. Na podstawie tekstu uczeń będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań testowych - zaznaczyć odpowiednią odpowiedź, wybrać stwierdzenia fałszywe oraz prawdziwe, dokończyć, bądź uzupełnić zdania.

Ciąg dalszy testu to wiersz (w arkuszu próbnym znalazł się wiersz pióra Czesława Miłosza), do którego autorzy również przygotowali zestaw pytań zamkniętych, a także otwartych.

Jednym z zadań otwartych w przykładowym arkuszu sprawdzianu szóstoklasisty 2015 jest napisanie kartki z pamiętnika: napisz o swoim marzeniu, które się spełniło. Za pomocą prostych zadań sprawdzana jest więc umiejętność poprawnego formułowania myśli i tworzenia krótkich wypowiedzi pisemnych.

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część pierwsza

Część Pierwsza: matematyka

Wśród zadań matematycznych sprawdzianu szóstoklasisty 2015 znalazły się pytania o wyrażenia arytmetyczne, ułamki i arytmetykę. Niezbędna będzie też umiejętność poprawnego czytania wykresu i interpretowania jego danych, a także podstawowe umiejętności z geografii.

Do klasycznych zadań zaliczyć można pytania o pole powierzchni, czy objętość figur. W niektórych zadaniach konieczne będzie zapisanie wszystkich obliczeń.

Zobacz klucz odpowiedzi przykładowego arkusza sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część pierwsza

Część Druga: język obcy nowożytny

Na rozwiązanie sprawdzianu z języka obcego nowożytnego sprawdzianu szóstoklasisty 2015 uczniowie będą mieli 45 minut.

Na podstawie usłyszanych odpowiedzi konieczne będzie zaznaczenie informacji prawdziwych i fałszywych, przyporządkowanie właściwej osoby do jej wypowiedzi, bądź wyglądu, rozpoznanie odpowiedniej osoby, czy też podanie właściwej godziny.

Kolejne zadania dotyczą uzupełniania podanego tekstu właściwymi wyrazami, bądź też odpowiedzi na pytania na podstawie przeczytanego tekstu. W części językowej nie będzie wypowiedzi pisemnej.

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język angielski

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język niemiecki

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język francuski

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język rosyjski

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język włoski

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część druga - język hiszpańskiZobacz więcej na temat:

Komentarze (7)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty edukacyjne