Matura 2010 - biologia, odpowiedzi, poziom rozszerzony

RED
01.08.2011 , aktualizacja: 11.05.2010 10:33
A A A
Poniżej znajdziecie przykładowe odpowiedzi z biologii z poziomu rozszerzonego. Sprawdźcie jak wam poszło.
Wróć do arkuszy.

UWAGA! Podane poniżej odpowiedzi są odpowiedziami przykładowymi i mogą różnić się od klucza, który opublikuje CKE.

Zad. 1.

Na schemacie przedstawiono podział komórki macierzystej i dalsze losy komórek potomnych.Opisz dwie możliwe drogi dalszego rozwoju komórek powstałych z podziału komórki macierzystej.

1. Komórki w dalszym ciągu ulegać będą podziałowi, 2. Komórka osiągnie swój poziom zróżnicowania i zacznie spełniać swoją funkcję

Zad. 2.

Podaj dwa argumenty na rzecz tezy, że zmiany zachodzące podczas dojrzewania erytrocytów służą ich specjalizacji do transportu tlenu.

1. Podczas dojrzewania erytrocytów wypełniane one są hemoglobiną, która ma zdolność do nietrwałego wiązania tlenu. 2. Utrata zbędnych organelli powoduje, że pozostaje większa powierzchnia do transportu tlenu

Zad. 3.

Poniższe wzory przedstawiają fragmenty makrocząsteczek: glikogenu i celulozy występujących w komórkach różnych organizmów.

a) Porównaj przedstawione wzory i podaj jedną cechę wspólną i jedną cechę różniącą struktury cząsteczek glikogenu i celulozy. cecha wspólna: i glikogen, i celuloza zbudowane są z monomerów glukozy cecha różniąca: glikogen ma postać łańcuchów rozgałęzionych, a celuloza - łańcuchów prostych

b) Podaj w komórkach jakich organizmów występuje celuloza i jaką pełni w nich rolę. Celuloza występuje w komórkach roślinnych. Pełni funkcję budulcową - wchodzi w skład ścian komórkowych.

Zad. 4.

Drewno (ksylem) jest tkanką niejednorodną, zbudowaną z cewek lub naczyń, miękiszu drzewnego i włókien drzewnych. Elementy tkanki przewodzącej wykazują duże zróżnicowanie budowy i funkcji. Na podstawie powyższych informacji podaj, które elementy drewna pełnią niżej wymienione funkcje.

1. funkcja przewodząca - cewki, naczynia; 2. funkcja wzmacniająca - włókna drzewne

Zad. 5.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX