Matura 2011, język polski, pytania, odpowiedzi uczniów [Relacja na żywo]

red., PAP
01.08.2011 , aktualizacja: 04.05.2011 15:07
A A A
Już za trzy lata będą nowe zasady matur.

Już za trzy lata będą nowe zasady matur. (Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta)

Matura 2011 rozpoczęta! Jak są wasze pierwsza wrażenia po egzaminie z języka polskiego? Z którymi zadaniami mieliście najwięcej problemów? Chcecie znać odpowiedzi na pytania, których nie jesteście pewni?
Matura 2011, arkusze, język polski, cz. podstawowa

Matura 2011, przykładowe odpowiedzi, język polski, cz. podstawowa

Blisko 400 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło dziś do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym

Po południu, o godz. 14 rozpocznie się dla chętnych egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu wyraziło niecałe 10 proc. maturzystów. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Tematy do wypracowań:

Analizując wiersze Gdy tu mój trup Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej Granica, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Matura 2011 w Kielcach Zobacz zdjęcia >>RELACJA NA ŻYWO14:25 - Maturzyści po egzaminie -

13:30 UWAGA!!!

Matura 2011, arkusze, język polski, cz. podstawowa

Matura 2011, przykładowe odpowiedzi, język polski, cz. podstawowa

13:19 UWAGA!!! Mamy już arkusze. CKE zastrzegło jednak, że nie można ich publikować przed godziną 13.30. O tej godzinie pojawią się również u nas pierwsze odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów.

13:07 Większość maturzystów, którzy udzielają się na fanpage'u "Ożeż w maturę" wybrała temat związany z "Granicą" Zofii Nałkowskiej. Można też głosować w naszej sondzie (pod tym artykułem).

12:54 Raz jeszcze oba wiersze w jednym miejscu.

12:41 Nowe zdjęcia z matury 2011. Zapraszamy do galerii.

12:38 Jeżeli Wam poszło źle, to nie martwcie się. Bez matury też można odnieść sukces: "Gwiazdy bez matury". Choć oczywiście mamy nadzieję, że zdacie wszyscy :)

12:33 Jak można było zrealizować temat z poezji? Zarówno Adam Mickiewicz, jak i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska uciekają w świat fantazji do swojego Edenu. Przytłacza ich rzeczywistość wojenna i powstańcza - proponuje jeden z maturzystów z "Ożeż w maturę". Linki do wierszy: "Gdzie tu mój trup" A. Mickiewicz , "Światło w ciemnościach", M. Pawlikowska-Jasnorzewska

12:17 I kolejne (nadal nieoficjalne!) pytania z części pierwszej arkusza: zabiegi językowe użyte w akapitach szóstym i siódmym, wyznaczniki spójności tekstu w akapicie trzecim oraz przyporządkowanie zdań do funkcji impresywnej i poznawczej.

12:12 Przypominamy! Jak tylko CKE udostępni arkusze, nasi eksperci zaczną rozwiązywać maturę z języka polskiego, a my będziemy publikować ich odpowiedzi na bieżąco.

11:51 Maturzyści z naszego facebookowego fanpage'a Ożeż w maturę podają niektóre pytania do tekstu z "Polityki": trzeba było między innymi: podać funkcję językową początku pierwszego akapitu, napisać, jaką funkcję pełni akapit szósty wobec siódmego i podać dwa stereotypy, z którymi walczy autorka tekstu.

11:59 W części pierwszej arkusza pytania dotyczyły tego tekstu: "Rozmowa. Jak mówić i jak słuchać".

11:55 UWAGA! PAP podaje więcej szczegółów odnośnie tematów:

Według maturzystów z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV na warszawskiej Pradze, których pytał PAP, w pierwszym z tematów trzeba było porównać świat marzeń i obraz rzeczywistości ukazane w zamieszczonych w arkuszu wierszach: "Gdy tu mój trup" Adama Mickiewicza i "Światło w ciemnościach" Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli zaś, odnosząc się do zamieszczonych w arkuszu fragmentów "Granicy" Zofii Nałkowskiej, napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z "Poradnika Psychologicznego +Polityki+" na temat różnic między mówieniem a komunikacją.

11:51 Na naszym facebookowym fanpage'u Ożeż w maturę pojawiają się pierwsze opinie na temat testu: "Tekst był całkiem przyjemny, ale pytania tragiczne jak dla mnie...różni ludzie, różne opinie...

PYTANIE Który temat wyprawcowania wybrałaś/eś na maturzę 2011 z języka polskiego?

 Odnoszący się do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Adama Mickiewicza
 Odnoszący się do Granicy Zofii Nałkowskiej.
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX