Jan Andrzej Morsztyn - biografia

Autor: Jan Andrzej Morsztyn / Opracowała: Anna Michalska
18.11.2014 , aktualizacja: 21.09.2015 08:38
A A A
Jan Andrzej Morsztyn

Jan Andrzej Morsztyn

Jan Andrzej Morsztyn (1621-1693), poeta, tłumacz

Jan Andrzej Morsztyn urodził się 24 czerwca 1621 roku w Wiśniczu pod Krakowem w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Pierwsze nauki pobierał pod kierunkiem dziadka, w 1638 roku rozpoczął studia na niderlandzkim uniwersytecie w Lejdzie.

Zwiedził Francję i Włochy. Po powrocie do kraju poświęcił swe życie służbie dworskiej, a potem dyplomacji. Był dworzaninem Lubomirskich oraz dworzaninem pokojowym Jana Kazimierza.

W 1646 roku objął funkcje stolnika sandomierskiego, posłował na sejm. Był również członkiem poselstwa po Marię Ludwikę do Paryża.

W 1655 roku przeszedł z kalwinizmu na katolicyzm. Dzięki kontaktom z rodziną Lubomirskich stał się wpływową osobistością, zrobił ogromną karierę, dochodząc do godności podskarbiego wielkiego koronnego.

W 1659 roku zawarł małżeństwo z dworką królowej - Katarzyną Gordon. Miał czworo dzieci, z których jedna córka - Izabela - została wydana za Kazimierza Czartoryskiego i była babką Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Morsztyn należał do zwolenników opcji profrancuskiej, przyjął potajemnie francuskie poddaństwo i urząd sekretarza Ludwika XIV. Za panowania Jana III Sobieskiego został oskarżony o zdradę stanu i w 1668 roku uciekł do Francji. Przebywał tam do końca swych dni jako hrabia de Chateauvillain. Zmarł 8 stycznia 1693 roku w Paryżu.

Najważniejsze dzieła:

"Kanikuła albo psia gwiazda" - 1647

"Lutnia" -1661Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX