Folwark zwierzęcy

Agata Krajniak
07.03.2008 , aktualizacja: 29.09.2015 20:59
A A A
George Orwell

George Orwell (Fot. Shutterstock)

"Folwark zwierzęcy" George'a Orwella jest alegorią polityczną przedstawiającą losy państwa, w którym po przemianach rewolucyjnych następuje okres błędów i wypaczeń. Nowa władza, mimo iż wywodzi się z krzywdzonego i poniżanego ludu, szybko zapomina o swoich ideałach i wywalczoną demokrację zamienia w dyktaturę.
Treść utworu

Zamieszkujące farmę pana Jonesa "Folwark Dworski" zwierzęta były źle traktowane i wykorzystywane. Przeczuwając zbliżającą się śmierć, stary knur Major zwołał wszystkich na zebranie w stodole. Opowiedział swój sen o ziemi bez człowieka i ukazał, jak nędzne i niegodziwe życie wiodą pod ludzkimi rządami.

Słowa hymnu zapamiętanego przez knura z dzieciństwa stały się wezwaniem do powstania przeciwko człowiekowi. Stary Major przestrzegł jednocześnie przed naśladowaniem ludzkich obyczajów i zachowań. Naczelną zasadą miała być równość wszystkich zwierząt.

Po śmierci knura przygotowaniem rebelii zajęły się świnie, uważane za najmądrzejsze spośród zwierząt. Na ich czele stanęli Snowball i Napoleon, wspierani przez świetnego mówcę Squealera. Opracowali oni zasady nowego ustroju nazwanego Animalizmem i przygotowali zwierzęta do powstania.

Wybuchło ono niespodziewanie, gdy głodne i zaniedbane zwierzęta straciły cierpliwość i wypędziły pana Jonesa z farmy.

Po odzyskaniu upragnionej wolności zniszczono narzędzia służące człowiekowi do gnębienia zwierząt, zmieniono nazwę folwarku na "Folwark Zwierzęcy" i w postaci siedmiu przykazań sformułowano zasady Animalizmu.

Od tej pory codzienne życie toczyło się pod przywództwem świń. Pozostałe zwierzęta ciężko pracowały, aby zapewnić sobie byt i pokazać sąsiadom, że potrafią samodzielnie zarządzać gospodarstwem. Uczyły się czytać i wykonywały czynności, które wcześniej były domeną ludzi. Z powodzeniem odparły próbę odzyskania władzy przez pana Jonesa.

Z biegiem czasu coraz wyraźniej zaznaczała się przewaga świń. W związku z kierowniczą rolą przybywało im przywilejów.

Między Napoleonem i Snowballem zaczęły rodzić się konflikty. Wykorzystując wychowane przez siebie bezwzględne psy, Napoleon pozbył się konkurenta. Snowball został okrzyknięty zdrajcą. Nowy przywódca powołał komitet świń, którym zastąpił cotygodniowe wiece, symbolizujące równość zwierząt w podejmowaniu decyzji.

Życie w folwarku podporządkowane zostało decyzjom Napoleona. Zarządził on budowę wiatraka, której w czasach konfliktu ze Snowballem zdecydowanie się sprzeciwiał.

Zwierzętom przybywało obowiązków, a ich racje żywnościowe były stale ograniczane. Świnie z biegiem czasu sprzeniewierzały się kolejnym tezom Animalizmu. Nawiązały kontakty handlowe z ludźmi, przeniosły się do domu pana Jonesa, spały w łóżkach, piły alkohol, uczyły się chodzić na dwóch nogach.

Squealer w swoich przemówieniach przekonywał zwierzęta, że sytuacja w folwarku jest dużo lepsza niż za czasów pana Jonesa, a przywileje świń pozwalają im na sprawne zarządzanie i organizację pracy na farmie.

Protesty zwierząt były zagłuszane przez krzykliwe owce, skandujące hasła na cześć Napoleona lub tłumione groźnym warknięciem psiej eskorty. Tych, których uznano za wrogów nowego porządku, poddano publicznej egzekucji.

Aby rozwiać wątpliwości zwierząt co do własnych racji, świnie zmieniły treść siedmiu przykazań, dopisując do nich słowa nadające nowe znaczenie.

Ostatecznym posunięciem było pozostawienie tylko jednego przykazania: "Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych". To pozwoliło świniom całkowicie sprzymierzyć się z ludźmi i wydać bankiet, na którym wspólnie z nimi zasiadły do stołu.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy o "Folwarku zwierzęcym" Georga Orwell'a.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX