Zbrodnia i kara - problematyka powieści

Mirosława Michalska
30.12.2014 , aktualizacja: 30.12.2014 15:57
A A A
Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara (shutterstock)

Tematem powieści są trzy zagadnienia: prawo dokonania zbrodni w imię wyższych celów, kara i analiza zbrodni.
Prawo do dokonania zbrodni w imię wyższych celów

Autor wnikliwie analizuje złożoność motywów zbrodni popełnionej przez Raskolnikowa: pragnienie wydobycia się z nędzy, teorię bohatera, który czuje się jednostką wybitną, uprawnioną do mordu w imię wyższych celów. Raskolnikow, mając poczucie własnej wyższości, postanawia zapewnić biedakom szczęście środkami uważanymi za niemoralne, zabić "społeczną wesz" lichwiarkę Alonę Iwanowną. Dopuszcza się jednak podwójnego zabójstwa: zabija nie tylko Alonę, ale również przypadkowego świadka morderstwa - siostrę Alony, Lizawietę. Zgodnie z filozofią Rodiona zabójstwo Alony miało przynieść korzyść społeczeństwu. Jednak na skutek popełnienienia zbrodni Raskolnikow stał się taki jak większość z mieszkańców Petersburga - skażony złem, na zawsze odcięty od "piękniejszego" świata.

Dostojewski W Zbrodni i karze zawarł swoje przemyślenia związane z zerwaniem przez ludzi z tradycją chrześcijańską. Niszczy ono człowieka i jego człowieczeństwo, czego przejawem jest między innymi indywidualizm prowadzący do zbrodni. Raskolnikow zabija lichwiarkę, która tyranizuje własną siostrę i ma mnóstwo pieniędzy. Sądzi on, że w jego rękach pieniądze te przyniosłyby dobro ludziom, mógłby uszczęśliwić wielu swoich bliskich. Swoją zbrodnię przyrównuje do czynów Napoleona, który zgładził wielu ludzi po to, aby osiągnąć wyższe cele.

Kara

Pisarz opisuje męki psychiczne, które przeżywa zabójca. Dopiero przyznanie się do winy i odkupienie jej karą - tu katorgą - uspokaja sumienie Raskolnikowa. Dostojewski w powieści odwołuje się do filozofii chrześcijańskiej, która daje człowiekowi nadzieję na odrodzenie, wskrzeszenie. Powieść zawiera uniwersalne przesłanie: każda popełniona zbrodnia nie ma żusprawiedliwienia i musi być ukarana. Nikogo nie wolno pozbawiać życia.

Analiza zbrodni

Autor wyposażył swojego bohatera w niezwykłą wrażliwość. Stawia go wobec problemu przerastającego zwykłego człowieka. Zbrodnia i kara to wnikliwa analiza zbrodni dokonanej przez Raskolnikowa i jej wpływu na jego życie. W toku akcji obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w sposobie myślenia i działania Raskolnikowa.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX