"Zdążyć przed Panem Bogiem" - Hanna Krall

Jolanta Wakulińska
30.12.2014 , aktualizacja: 30.12.2014 14:01
A A A
Nagrodę Tuwima dostała Hanna Krall

Nagrodę Tuwima dostała Hanna Krall (MAŁGORZATA KUJAWKA)

Książka Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" jest oparta na wywiadzie autorki z Markiem Edelmanem, w którym opowiedział on o swoich wspomnieniach z powstania w getcie warszawskim oraz o swojej pracy jako kardiochirurga.
Treść "Zdążyć przed Panem Bogiem":

Fragment 1

- Rozmowa na temat wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było z góry skazane na klęskę. Miało jednak pokazać światu, że Żydzi chcą wybrać godny sposób umierania. Termin 19 kwietnia 1943 był spowodowany akcją likwidacyjną rozpoczętą przez Niemców. Na czele sztabu powstańczego stanął, bo chciał, młody ambitny Anielewicz (syn handlarki ryb); 8 maja na ul. Miłej wraz z 80 ludźmi popełnił samobójstwo.

- Edelman dowodził 40-osobową grupą, dyscyplinował ludzi, budził nadzieję, że świat za murami zareaguje na walkę narodu żydowskiego. Wspomina też karuzelę i bawiących się ludzi po stronie aryjskiej i Michała Klipfisza odznaczonego pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari za bohaterskie zasłonięcie sobą niemieckiego karabinu maszynowego, co umożliwiło odparcie ataku zebranym na strychu Żydom.

- Edelman pracował w szpitalu jako goniec, stał na bramie na Umschlagplatzu i wyprowadzał chorych, których organizacja chciała uratować przed wywózką do obozu w Treblince. Początkowo Niemcy dawali tzw. numerki życia, później przeżyć mieli pracownicy fabryk. Następnie chętnym do transportu dawali po trzy bochenki chleba i marmoladę. Z tego powodu wygłodzeni Żydzi nie wierzyli, że jadą na śmierć.

- W czasie likwidacji szpitala personel medyczny oddawał najbliższym truciznę przechowywaną dla siebie (ratunek przed komorą gazową).

- Prezes Gminy, Czerniakow, załamał się i popełnił samobójstwo.

Fragment 2

- Traktuje o oburzeniu ludzi na wywiad Edelmana o powstaniu w getcie z powodu dokonania przez niego demitologizacji powstańców (Anielewicz malujący na czerwono skrzela nieświeżym rybom).

- Różnice w danych dotyczących liczby powstańców: wg Edelmana - 220, wg literata S. - 600.

Fragment 3

Refleksja na temat sposobu przekazywania przez Edelmana informacji o powstaniu: okazało się, że nie potrafi mówić z patosem i nienawiścią. Nie nadaje się więc na bohatera, bo nie eksponuje heroizmu walczących. Zamilkł wówczas na 30 lat.

Fragment 4

- Przedstawia obrazy śmierci głodowej. Edelman mówi o wynaturzeniach spowodowanych głodem (kanibalizm), np. Rywka Urman odgryzł kawałek ciała zmarłego z głodu syna.

- Wpływ głodu na organizm ludzki interesował lekarzy jako problem naukowy: dr Teodozja Goliborska badała mechanizmy takiej śmierci. Hanna Krall nawiązała z nią kontakt.

Fragment 5

- Poświęcony pracy zawodowej Profesora i jego zespołu, który tworzą: Marek Edelman, Zofia Wróblówna, Elżbieta Chętkowska i Aga Żuchowska.

- Przedstawione są wojenne doświadczenia młodego wówczas chirurga Molla, które udoskonaliły jego umiejętności zawodowe. Autorka wymienia nazwiska niektórych powojennych pacjentów, np. Bubnerowa - składająca długopisy, Rudny - majster maszyn pasmanteryjnych i precyzyjnie określa istotę operacji.

- Wybitny kardiochirurg Moll czuje lęk przed każdą operacją, ponieważ boi się Boga, złośliwości i podejrzliwości ludzi.

- Edelman i Chętkowska przeprowadzają eksperymenty na krwiobiegu zmarłych, które wykorzystuje Profesor w czasie zabiegów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX