Potop - Kmicic jako bohater dynamiczny

Anna Michalska
04.12.2014 , aktualizacja: 04.12.2014 15:09
A A A
Daniel Olbrychski jako Kmicic

Daniel Olbrychski jako Kmicic (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

Bohater dynamiczny - postać literacka, która trakcie rozwoju akcji pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych zmienia swoje postępowanie, doświadcza wewnętrznej przemiany, rozwija się i zmienia. Powodem wewnętrznej przemiany może być tragiczne przeżycie, silne uczucie. Najbardziej znani bohaterowie dynamiczni w literaturze polskiej: Jurand ze Spychowa (Krzyżacy, Sienkiewicz), Jacek Soplica (Pan Tadeusz, Mickiewicz).
Kmicica można uznać za bohatera dynamicznego, ponieważ w trakcie rozwoju akcji dokonuje się jego wewnętrzna przemiana. Z pospolitego hulaki, który wokół sieje spustoszenie, zmienia się w człowieka przelewającego krew w obronie ojczyzny. Staje się prawdziwym patriotą.

Powodem przemiany głównego bohatera, Potopu jest uczucie, którym darzy Aleksandrę Billewiczównę. Na początku ukazano negatywne postępowanie Kmicica (pijatyki, strzelanie do portretów, spalenie Wołmontowiczów, zdradę ojczyzny), potem, kiedy podczas rozmowy z Bogusławem odkrył prawdę, Andrzej wpadł w rozpacz, wiedział, że popełnił błąd.

Spotkanie z Bogusławem było punktem zwrotnym w jego dziejach. Postanowił działać dla dobra ojczyzny, zrehabilitować się w oczach ukochanej. Pragnął odzyskać serce Oleńki, zdobyć jej rękę.

Najważniejsze czyny Kmicica

Do najważniejszych czynów odradzającego się duchowo Kmicica można zaliczyć: ostrzeżenie księdza Kordeckiego o grożącym klasztorowi niebezpieczeństwie ze strony Szwedów, udział w obronie Jasnej Góry, ocalenie życia Janowi Kazimierzowi w górach, walka podjazdowa ze Szwedami na czele oddziału Tatarów oraz ocalenie Wołmontowicz.

Prawda o czynach Kmicica została ujawniona podczas mszy w kościele w Upicie, kiedy ksiądz odczytał list od króla informujący o zrehabilitowaniu Andrzeja. Obecna w kościele Oleńka wybacza ukochanemu i zgadza się zostać jego żoną.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX