Nad Niemnem - bohaterowie

Autor: Eliza Orzeszkowa / Opracowała: Mirosława Michalska
09.04.2008 , aktualizacja: 10.01.2012 15:01
A A A
Arystokracja:

Teofil Różyc

Arystokrata, bogaty magnat, siostrzeniec księżnej. Mężczyzna trzydziestojednoletni, inteligentny, dużo podróżował po świecie. Tracił majątek na zabawy i przyjemności, stał się morfinistą. Po wielu wojażach wraca do kraju, by się osiedlić na wsi i poślubić miejscową pannę. Podoba mu się Justyna Orzelska, próby zbałamucenia jej spełzają na niczym, więc Teofil oświadcza się Justynie. Zostaje odrzucony. Ten fakt pogłębia w nim poczucie klęski życiowej. Nie jest do końca zepsutym człowiekiem - pomaga Kirłowej w kształceniu dzieci.

Jadwiga Darzecka

Siostra Benedykta, wyszła bogato wyjście za mąż, odeszła od tradycji Korczyńskich.

Pan Darzecki

Mąż Jadwigi, szwagier Benedykta, upomina się o zaległy posag swojej żony. Egoista i pyszałek, drwiący z tradycji.

Andrzejowa Korczyńska

Matka Zygmunta i wdowa po powstańcu Andrzeju Korczyńskim. Arystokratka, patriotka. Mieszkała w Osowcach, żyła jak pustelnica. Pomagała Benedyktowi wychowywać Justynę, uczyła dzieci wiejskie czytać. Niestety nie umiała wychować swojego syna - Zygmunta.

Zygmunt Korczyński

Syn Andrzeja Korczyńskiego, człowiek pusty, lekkoduch, cyniczny, postać negatywna, nieprezentująca sobą żadnych wartości. Lubił wygodne życie. Matka pragnęła wychować go na spadkobiercę ideałów swego męża Andrzeja, niestety popełniła błędy, które negatywnie wpłynęły na charakter Zygmunta. Stał się kosmopolitą pogardliwie odnoszącym się do ojczystego kraju i jego problemów. Zmanierowany paniczyk, nie ceni pracy, nie rozumie altruizmu i poświęcenia, egoista. Nie kochał swojej żony, chciał sprzedać majątek i wyjechać z kraju.

Klotylda Korczyńska

Żona Zygmunta, mała zgrabna, młoda blondynka, zakochana w mężu. Podzielała ideały duchowe swojej teściowej, nie miała jednak takiej siły, by wprowadzać je w życie. Niewiele rozumie z tego, co się wokół niej dzieje, nie ma pojęcia o problemach mieszkańców nadreńskich okolic.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.Ziemiaństwo:

Benedykt Korczyński

Ziemianin, szlachcic, właściciel Korczyna, wychowywany zgodnie z tradycjami narodowymi (dziadek walczył w legionach napoleońskich, a ojciec Stanisław w powstaniu styczniowym). Wraz z braćmi (Dominikiem i Benedyktem) walczył w powstaniu styczniowym. Człowiek wykształcony, ukończył studia agronomiczne, boryka się z problemem utrzymania majątku w swych rękach. Jest człowiekiem pracowitym, pracuje ponad swoje siły, by spłacić długi obciążające majątek. Jego patriotyzm przejawiał się właśnie w utrzymaniu majątku. Nie chce go sprzedać, ponieważ zgodnie z ówczesnym prawem rosyjskim ziemia raz sprzedana przez Polaka nie mogła nigdy nie powrócić w polskie ręce. Frustracji dostarcza również Benedyktowi pogłębiający się kryzys małżeński, niemożność porozumienia się z żoną Emilią. Mimo iż Benedykt ciężko pracował, majątek Korczyn popadał w długi. Procesował się z Bohatyrowiczami o ziemię i szkody wyrządzone mu przez chłopów, proces ten wygrał. Nie umiał również porozumieć się ze swoim synem Witoldem, ale dzięki uporowi tego drugiego w przekonywaniu ojca w sprawie pogodzenia się z Bohatyrowiczami doszło do pogodzenia się zwaśnionych stron.

Emilia Korczyńska

Żona Benedykta, uwięziona we własnych niespełnionych marzeniach, pragnieniach, osoba bezmyślna, egoistyczna. Dama modna, rozkapryszona, nieustannie chora - hipochondryczka, jej ulubiona chorobą był globus . Nie była ani dobrą matką, ani żoną. Rozczytywała się we francuskich romansach. Nie rozumiała męża, byli dla siebie obcy, mąż po latach małżeństwa przypominał jej woła roboczego . Miała do niego pretensje, że pochłaniają go tylko sprawy materialne i nie dostrzega piękna i poezji.

Witold Korczyński

Dwudziestoletni syn Benedykta Korczyńskiego. Uczył się w szkole agronomicznej, zwolennik pracy organicznej, szerzenia oświaty wśród chłopstwa, przeprowadzenia reform. Ideały pozytywistyczne chce wdrażać w życie. Po wielu sporach z ojcem doprowadza do zgody między zwaśnionymi rodami Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX