Ignacy Krasicki - biografia

Anna Michalska
12.01.2015 , aktualizacja: 12.01.2015 14:35
A A A
Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej, w Dubiecku koło Sanoka. Lata wczesnego dzieciństwa spędził w domu ciotki, Anny Sapieżyny. W latach 1743-1750 uczęszczał do jezuickiego kolegium lwowskiego. W 1751 roku Ignacy Krasicki wyjechał do Warszawy, gdzie studiował w seminarium misjonarzy przy kościele Św. Krzyża. W 1759 roku udał się na dwuletnie studia do Rzymu. Po powrocie związał się ze stronnictwem saskim.
Reformatorzy wokół króla

Od 1763 roku powołano Ignacego Krasickiego na sekretarza prymasa Łubieńskiego. Od tego czasu przebywał w najbliższym otoczeniu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Gdy Stanisław August został wybrany na króla, Ignacy Krasicki związał się z grupą reformatorów skupionych przy królu. Poparcie Stanisława Augusta sprawiło, że w 1765 roku został prezydentem trybunału małopolskiego. Od 1766 roku był biskupem warmińskim.

W tym samym czasie Ignacy Krasicki pisał artykuły do czasopisma "Monitor".

Ziemie pod zaborem pruskim

Po pierwszym rozbiorze Polski diecezja Ignacego Krasickiego znalazła się pod zaborem pruskim. Od tej pory Ignacy Krasicki rzadko bywał w Warszawie. Wiele czasu poświęcał pisaniu oraz urządzaniu rezydencji w Lidzbarku Warmińskim. Życie na wysokim poziomie sprawiło, że poeta popadł w długi, z którymi nie poradził sobie do końca życia.

Na lata 1775-1786 przypadł rozkwit twórczości Ignacego Krasickiego. Pisarz uprawiał wiele gatunków literackich. W 1795 roku mianowano go arcybiskupem gnieźnieńskim, przeniósł się do Skierniewic i Łowicza.

Ignacy Krasicki zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX