Tango - motyw tańca

Jolanta Wakulińska
07.01.2015 , aktualizacja: 07.01.2015 15:55
A A A
Międzynarodowy Festiwal Tanga w Łodzi, wrzesień 2012

Międzynarodowy Festiwal Tanga w Łodzi, wrzesień 2012 (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Tango jako taniec odgrywa w dramacie bardzo ważną rolę. Powtarzalność figur to następujące po sobie przemiany - bunt i rewolucja rodziców Artura, kontrrewolucja ich syna, przejęcie władzy przez Edka. Kurtyna zapada, lecz muzykę słychać nadal.
Życie toczy się dalej utartym szlakiem. Tango symbolizuje w tym momencie powtarzalność historii, a w pewien przewrotny sposób daje nadzieję na zmianę na lepsze.

Z drugiej strony tango to taniec popularny, co oznacza zwycięstwo tandetnej kultury masowej, polegającej głównie na odtwarzaniu w nieskończoność tych samych elementów. To, że muzyka gra nadal, nawet po zapaleniu się świateł na widowni, może oznaczać jeszcze jedno.

Sztuka się skończyła, lecz coś pozostało.

Dźwięki płynące z magnetofonu nie są ostrzeżeniem, to raczej stwierdzenie faktu. Kultura masowa już nas zalała, a my właśnie tańczymy swój chocholi taniec, do końca nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Motyw tanga

Motyw tanga po raz pierwszy pojawia się w wypowiedzi Stomila, gdy tłumaczy on Arturowi, co osiągnęło jego pokolenie: "Gdybyś żył w tamtych czasach, wiedziałbyś, ile zrobiliśmy dla ciebie. Ty nie masz pojęcia, jak wtedy wyglądało życie. Czy wiesz, ile trzeba było odwagi, żeby zatańczyć tango?". Tango to dla Stomila symbol odejścia od konwencji, zerwania ze starym, zapowiedź nowej, szczęśliwszej epoki.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX