Znajdź kurs, studia, szkolenie

Dżuma - bohaterowie

Autor: Albert Camus / Opracowała: Mirosława Michalska
07.03.2008 , aktualizacja: 09.01.2012 15:51
A A A Drukuj
Doktor Castel

Stary, doświadczony lekarz; jako pierwszy rozpoznał symptomy dżumy. Wspiera w działaniach doktora Rieux. Jest też twórcą serum ratującego życie tysiącom mieszkańców Oranu.

Doktor Richards

Zajmuje stanowisko sekretarza syndykatu lekarzy w Oranie. Nie chcąc wzbudzać paniki, jest przeciwny ogłoszeniu informacji o epidemii.

Pan Othon

Sędzia śledczy, człowiek zamknięty i oschły. Wraz z żoną wychowuje dwójkę dzieci. W czasie epidemii umiera jego syn Filip, co powoduje u Othona zmianę postawy. Przechodzi kwarantannę, a gdy po wyjściu z obozu wraca jako wolontariusz, umiera zarażony wirusem dżumy.

Matka doktora Bernarda Rieux

Starsza pani; do Oranu przyjechała, by zająć się gospodarstwem syna podczas nieobecności jego żony, która przebywa w sanatorium na leczeniu. Matka doktora jest osobą skromną i pracowitą. Kocha syna i pomaga mu w najtrudniejszych chwilach. Oddana innym, pielęgnuje w chorobie Tarrou, narażając przy tym własne życie. Jest świadkiem śmierci Tarrou.

Gonzales

Hiszpan, człowiek o podejrzanych kontaktach, kompan Cottarda. Próbuje zorganizować przerzut Ramberta poza granice miasta. W najgorszym okresie epidemii pracuje jako ochotnik w znajdującym się na stadionie obozie kwarantanny.

Mercier

Urzędnik biorący udział w spotkaniach w prefekturze, dyrektor miejskiej służby odszczurzania.

Michel

Dozorca kamienicy, w której mieszka doktor Rieux, i pierwsza ofiara dżumy.

Astmatyczny staruszek

Siedemdziesięciopięcioletni kramarz, którego epidemia omija, nie wyrządzając mu żadnej krzywdy.

Stary Hiszpan

Zdziwaczały starzec. Ma w zwyczaju przywoływanie do siebie kotów na ulicy, opluwanie ich i rzucanie im kulek z papieru. Mieszka naprzeciwko hotelu, w którym zatrzymał się Tarrou.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy o "Dżumie" Alberta Camusa.Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX