Znajdź kurs, studia, szkolenie

Gloria victis - bohaterowie

Agnieszka Szurek
07.03.2008 , aktualizacja: 05.12.2014 14:26
A A A
Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa

Bohaterami Glorii victis są powstańcy biorący udział w powstaniu styczniowym. Jednak to drzewa i wiatr opowiadają sobie historię ich poświęcenia.
Maryś Tarłowski

Młody naukowiec, przyrodnik. Razem z siostrą przyjechał "z daleka". Bada przyrodę i stara się ją zrozumieć, chce również dzielić się wiedzą z "maluczkimi" (być może jest nauczycielem). Łączy go głęboka więź z siostrą i z przyjacielem - Jagminem. Ma jasne włosy i niebieskie oczy. Jest drobny, delikatny, wrażliwy.

Mimo wątpliwości i oporów moralnych, jakie budzi w nim zabijanie, w czasie powstania styczniowego dołącza wraz z Jagminem do zbrojnego oddziału, dowodzonego przez Romualda Traugutta.

Wykazuje się ogromną odwagą w walce; w czasie jednej z potyczek ratuje życie Trauguttowi. Nawet w powstańczym obozie nie porzuca swoich zainteresowań; potrafi zajmująco opowiadać przyjaciołom o roślinach.

W czasie ostatecznego starcia powstańców z przeważającymi siłami wroga zostaje ranny. Przeniesiony do szpitala polowego, zostaje tam w okrutny sposób zamordowany.

Ostatnim tchem prosi Jagmina o przekazanie siostrze zakrwawionej chustki.

Jagmin

Dowódca jazdy w oddziale powstańczym. Wysoki, czarnowłosy, silny i dobrze zbudowany.

Jest przyjacielem Marysia Tarłowskiego i kocha jego siostrę Anielę. Razem z nimi snuje plany na przyszłość, marzy o odnowie ojczyzny i całego świata. Przed dołączeniem do powstańczego oddziału przyrzeka Anieli chronić jej brata i niemal wyznaje jej miłość: całuje jej ręce, lecz przed wyruszeniem na wojnę nie chce podejmować żadnych zobowiązań.

Jagmin towarzyszy Marysiowi w powstańczych walkach.

W czasie ostatniej bitwy chce przyjść z pomocą rannemu przyjacielowi, znajduje go już jednak konającego, nabitego na piki. Chwilę potem sam ginie ugodzony kulą.

Aniela Tarłowska

Siostra Marysia, z wyglądu bardzo do niego podobna. Pomaga mu w pracy, wszędzie mu towarzyszy.

Z czasem łączy ją miłość z Jagminem. Kiedy młodzi ludzie postanawiają dołączyć do oddziału powstańców, Aniela nie może powstrzymać łez, lecz całkowicie aprobuje ich decyzję.

W dniu ostatniej bitwy Maryś otrzymuje list od siostry, nie ma już jednak czasu go przeczytać i jego treść pozostaje dla nas tajemnicą.

Anielę widzimy później na mogile powstańców. Blada, wyniszczona, w czarnej sukni, opłakuje ich śmierć i stawia na grobie krzyż.

Z relacji drzew wiemy, że nigdy więcej nie wróciła już w te strony.

Romuald Traugutt

Dowódca powstańczego oddziału, w którym walczą Maryś i Jagmin. Ukazany jako ideał dowódcy, porównywany przez narratora do Leonidasa.

Aby służyć sprawie niepodległości Polski, poświęcił swoje osobiste i rodzinne szczęście.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX