Znajdź kurs, studia, szkolenie

Gloria victis - bohaterowie

Autor: Eliza Orzeszkowa / Opracowała: Agnieszka Szurek
07.03.2008 , aktualizacja: 07.03.2008 13:38
A A A Drukuj
Maryś Tarłowski

Młody naukowiec, przyrodnik. Razem z siostrą przyjechał "z daleka". Bada przyrodę i stara się ją zrozumieć, chce również dzielić się wiedzą z "maluczkimi" (być może jest nauczycielem). Łączy go głęboka więź z siostrą i z przyjacielem - Jagminem. Ma jasne włosy i niebieskie oczy. Jest drobny, delikatny, wrażliwy.

Mimo wątpliwości i oporów moralnych, jakie budzi w nim zabijanie, w czasie powstania styczniowego dołącza wraz z Jagminem do zbrojnego oddziału, dowodzonego przez Romualda Traugutta. Wykazuje się ogromną odwagą w walce; w czasie jednej z potyczek ratuje życie Trauguttowi. Nawet w powstańczym obozie nie porzuca swoich zainteresowań; potrafi zajmująco opowiadać przyjaciołom o roślinach.

W czasie ostatecznego starcia powstańców z przeważającymi siłami wroga zostaje ranny. Przeniesiony do szpitala polowego, zostaje tam w okrutny sposób zamordowany. Ostatnim tchem prosi Jagmina o przekazanie siostrze zakrwawionej chustki.

Jagmin

Dowódca jazdy w oddziale powstańczym. Wysoki, czarnowłosy, silny i dobrze zbudowany. Jest przyjacielem Marysia Tarłowskiego i kocha jego siostrę Anielę. Razem z nimi snuje plany na przyszłość, marzy o odnowie ojczyzny i całego świata. Przed dołączeniem do powstańczego oddziału przyrzeka Anieli chronić jej brata i niemal wyznaje jej miłość: całuje jej ręce, lecz przed wyruszeniem na wojnę nie chce podejmować żadnych zobowiązań.

Jagmin towarzyszy Marysiowi w powstańczych walkach. W czasie ostatniej bitwy chce przyjść z pomocą rannemu przyjacielowi, znajduje go już jednak konającego, nabitego na piki. Chwilę potem sam ginie ugodzony kulą.

Aniela Tarłowska

Siostra Marysia, z wyglądu bardzo do niego podobna. Pomaga mu w pracy, wszędzie mu towarzyszy. Z czasem łączy ją miłość z Jagminem. Kiedy młodzi ludzie postanawiają dołączyć do oddziału powstańców, Aniela nie może powstrzymać łez, lecz całkowicie aprobuje ich decyzję.

W dniu ostatniej bitwy Maryś otrzymuje list od siostry, nie ma już jednak czasu go przeczytać i jego treść pozostaje dla nas tajemnicą.

Anielę widzimy później na mogile powstańców. Blada, wyniszczona, w czarnej sukni, opłakuje ich śmierć i stawia na grobie krzyż. Z relacji drzew wiemy, że nigdy więcej nie wróciła już w te strony.

Romuald Traugutt

Dowódca powstańczego oddziału, w którym walczą Maryś i Jagmin. Ukazany jako ideał dowódcy, porównywany przez narratora do Leonidasa. Aby służyć sprawie niepodległości Polski, poświęcił swoje osobiste i rodzinne szczęście. W ostatniej mowie przed bitwą przekonuje żołnierzy, że ofiara ich życia nie pójdzie na marne.

Wiatr

Przedstawiony w spersonifikowanej postaci. Po długiej nieobecności wraca w znajome miejsca i pyta drzewa w lesie o wiadomości. W ten sposób słyszy historię powstańczego oddziału. Opłakuje tych, którzy polegli. Oddaje hołd ich postawie i roznosi po całym świecie płynące z niej przesłanie: gloria victis.

Dąb

Jeden z narratorów opowieści. Relacjonuje historię przyjaźni Marysia, Jagmina i Anieli oraz dzieje powstańczego oddziału, w tym jego ostatnią bitwę.

Świerk

Jeden z narratorów opowieści. Opowiada o potyczkach powstańców i życiu w obozie.

Brzoza

Narrator w jednym z fragmentów opowieści; mówi o uczuciach, nadziejach i wątpliwościach bohaterów.

Liliowe dzwonki

Rosną na mogile powstańców, opłakują ich śmierć. Opowiadają wiatrowi o tym, jak Aniela opłakiwała poległych i jak ustawiła na ich grobie krzyż.

Kalikst Radowicki

Poseł poczty obywatelskiej; przynosi do obozu powstańców wiadomość o zbliżających się przeważających siłach wroga. Przekazuje Marysiowi list od Anieli.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX