Znajdź kurs, studia, szkolenie

Juliusz Słowacki - biografia

Autor: Juliusz Słowacki / Opracowała: Anna Michalska
18.03.2008 , aktualizacja: 03.12.2008 14:53
A A A Drukuj
Juliusz Słowacki (1809-1849)

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu. Był synem Euzebiusza Słowackiego - wybitnego profesora Liceum Krzemienieckiego, który wykładał teorię i historię literatury. Matka Juliusza Słowackiego - Salomea z Januszewskich - organizowała słynne w Krzemieńcu spotkania towarzyskie. W 1814 roku rodzina poety przeprowadziła się do Wilna, ponieważ Euzebiusz Słowacki otrzymał etat profesora na Uniwersytecie Wileńskim. W krótkim czasie ojciec Juliusza Słowackiego zmarł na gruźlicę. Po kilku latach matka Juliusza Słowackiego ponownie wyszła za mąż za Augusta Bécu (profesora Uniwersytetu Wileńskiego).

Przeczytaj o innych twórcach romantycznych

Zapoznaj się z najważniejszymi dziełami Juliusza Słowackiego

Juliusz Słowacki ukończył studia na Wydziale Nauk Moralnych i Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego.

W 1829 roku przybył do Warszawy, gdzie podjął pracę aplikanta w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

W 1831 roku Juliusz Słowacki wyjechał do Drezna, skąd jako kurier dyplomatyczny wyruszył przez Paryż do Londynu.

W czasie pobytu w Londynie dużo zwiedzał, często bywał w teatrze.

Po powrocie do Paryża wydał w 1822 roku dwa tomy "Poezji", zawierające powieści poetyckie: "Jan Bielecki", "Hugo", "Mnich", "Arab" i dramaty "Maria Stuart", "Mindowe".

Sprawdź definicję powieści poetyckiej

W 1832 roku wyjechał do Genewy. Przebywając w Szwajcarii napisał "Kordiana", "Balladynę", "Horsztyńskiego" oraz poemat "W Szwajcarii".

Zobacz omówienie "Kordiana"

W 1836 roku Juliusz Słowacki udał się w podróż na Wschód. Przebywał we Włoszech, Grecji, Palestynie i Egipcie. Powstały wówczas następujące utwory: "Anhelli", "Ojciec zadżumionych", "Poema Piasta Dantyszka" oraz "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu".

Zobacz omówienie "Podróży z Ziemi Świętej do Neapolu"

W 1838 roku Juliusz Słowacki wrócił do Paryża. Powstały tu kolejne utwory: "Lilia Weneda", "Mazepa", "Beniowski", "Jan Kazimierz", "Ksiądz Marek", "Sen srebrny Salomei", "Zawisza Czarny".

W 1848 roku, pomimo ciężkiej choroby (gruźlicy), Juliusz Słowacki wyjechał do Poznania, a stamtąd do Wrocławia, gdzie spotkał się po osiemnastu latach ze swoja matką. Następnie wrócił do Paryża, gdzie zmarł 3 kwietnia 1849 roku. Został pochowany na cmentarzu Montmarte w Paryżu. W 1927 roku prochy poety sprowadzono do Polski i złożono w krypcie na Wawelu.

Przeczytaj "Testament mój" Juliusza Słowackiego

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX