Znajdź kurs, studia, szkolenie

Pieśń świętojańska o sobótce - motywy

Autor: Jan Kochanowski / Opracowała: Mirosława Michalska
06.05.2008 , aktualizacja: 24.08.2009 09:19
A A A Drukuj
Motyw arkadii

W "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jan Kochanowski opisuje idealne życie na wsi. W noc świętojańską bohaterki utworu wychwalają uroki wsi, śpiewając przy ognisku. Pasterz gra na piszczałce skoczne melodie, fauni leśni tańczą.

Poeta ukazuje życie ziemiańskie ustabilizowane, spokojne i samowystarczalne. Bezpośredni kontakt z naturą zapewnia dobre samopoczucie, wewnętrzną harmonię i radość. Rodzina cieszy się dostatkiem pożywienia i pięknymi krajobrazami wiejskimi. Żona prowadzi dom, wychowuje dzieci w szacunku do starszych, pomaga mężowi w gospodarstwie. W domu życie toczy się w zgodzie z porami roku - z ojczystą przyrodą, która wyznacza rytm codziennej egzystencji. Kultywowane są tradycje - w wigilię świętego Jana wszyscy mieszkańcy wsi gromadzą się wokół ogniska, śpiewają pieśni i tańczą.

Pieśń Panny VI zawiera opis lata: zaczynają się żniwa. Panuje ogólna radość, ponieważ plony są obfite, dzięki czemu można spokojnie patrzeć w przyszłość i nie obawiać się głodu. To wszystko pozwala na korzystanie z życia.

Ukoronowaniem tych zachwytów jest pieśń Panny XII, stanowiąca pochwałę życia na wsi: "Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła". Przedstawiony w "Pieśni świętojańskiej o sobótce" obraz wsi jest wyraźnie wyidealizowany i sielankowy.Zobacz także:

Pieśń świętojańska o Sobótce

Pieśń świętojańska o Sobótce - wiersz

Jan Kochanowski - biografia

Jan Kochanowski - najważniejsze dzieła

Pieśń świętojańska o Sobótce - omówienie

Pieśń świętojańska o Sobótce - fragmenty

Pieśń świętojańska o sobótce - bibliografia

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX