Znajdź kurs, studia, szkolenie

Pieśń o spustoszeniu Podola

Autor: Jan Kochanowski / Opracowała: Mirosława Michalska
06.05.2008 , aktualizacja: 10.06.2008 14:18
A A A Drukuj
Jan Kochanowski napisał "Pieśń o spustoszeniu Podola" około 1575 roku. Utwór opowiada o skutkach najazdu tatarskiego, kiedy to spustoszenie ziem polskich osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary: według kroniki Bielskiego Tatarzy wzięli wówczas ponad 50 tysięcy jeńców. "Pieśń V" wydana została w zbiorze "Pieśni" z lat 1585-86.

"Pieśń o spustoszeniu Podola" to jeden z najbardziej poruszających utworów patriotycznych. Jan Kochanowski dał w niej wyraz miłości do kraju, a jednocześnie opisał związany z sytuacją Polski niepokój. Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu zbiorowości - szlachty, obywateli - której częścią, mimo zawartej krytyki, czuje się. Poeta opowiada o losie kobiet i dzieci wziętych w jasyr. Mówi w sposób silnie nacechowany emocjonalnie. Podkreśla hańbę szlacheckich cór, które " psom bisurmańskim brzydkie ścielą łoże".

Jan Kochanowski wierszem "Pieśń o spustoszeniu Podola" apeluje o większe zaangażowanie; pragnie, by szlachta przeznaczyła pieniądze na opłacenie wojska zaciężnego, sama zaś stanęła do walki w ostatecznej, krańcowej sytuacji:

"Skujmy talerze na talary, skujmy, A żołnierzowi pieniądze gotujmy! Inszy to darmo po drogach miotali, A my nie damy, bychmy w cale trwali? Dajmy; a naprzód dajmy! Sami siebie Ku gwałtowniejszej chowajmy potrzebie."

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX