Jak prawidłowo napisać podanie?

Agnieszka Danowska
01.08.2011 , aktualizacja: 25.09.2008 13:33
A A A
Chyba każdy student w ciągu swojej pięcioletniej kariery naukowej choć raz musiał złożyć w dziekanacie podanie. To, czy zostanie rozpatrzone pozytywnie w dużej mierze zależy od osoby je składającej.
Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się studenci do dziekanatu? - Gros dotyczy przedłużenia sesji bądź zmiany terminu egzaminów magisterskich bądź licencjackich - tłumaczy Michał Klonowski, były prorektor ds. studentów na kierunku politologia Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej. - Zdarzają się też sprawy bardziej skomplikowane, jak np. powrót na studia po latach - wówczas konieczne jest opracowanie różnic programowych. Ale są też dość śmieszne sytuacje. Nie zapomnę podania o treści: "Uprzejmie proszę o przeniesienie mnie do grupy, gdzie uczęszcza mój kolega, gdyż wpłynie to pozytywnie na mój rozwój naukowy" - wspomina.

Pisząc podanie, bezwzględnie sprawdźmy pisownię - gdy trafimy na surowego dziekana, błąd ortograficzny może zaważyć na pozytywnej decyzji. O ile w przypadku pism tworzonych na komputerze błędów jest mniej (ale i tak się zdarzają!), o tyle w tych pisanych ręcznie jest dużo gorzej. - Zdarzają się podania, które mają po pięć-sześć błędów ortograficznych, a nie zapominajmy, że prawie wszystkie ograniczają się do kilku zdań - informuje Klonowski.

Innym strasznym błędem, który możemy popełnić, to błąd w nazwisku lub tytule naukowym odbiorcy. Przed napisaniem podania trzeba także sprawdzić, kto aktualnie zajmuje stanowisko, gdzie trafi pismo - rotacje są spore, a studentom często zdarza się adresować podanie do osoby, która na stanowisku nie jest już od kilku miesięcy. - Sprawdźmy, czy Word przez włączoną autokorektę nie zmieniło nazwiska odbiorcy. Pamiętam dziekana o nazwisku Ponczek, który notorycznie dostawał pisma zaadresowane do Pączka. Był wyjątkowo przewrażliwiony na tym punkcie, więc natychmiast odrzucał podania z takim bykiem - wspomina były dziekan. Ważne jest również wpisanie poprawnego stopnia naukowego i odpowiedni jego zapis. Studenci nie wiedzą, po jakich stopniach stawia się kropki, a po jakich nie. Pomyłka dotycząca stopnia naukowego jest mniejsza, o ile podwyższymy kwalifikacje danej osoby, natomiast jeśli zaniżymy zasługi - prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia znacząco maleje - wielu naukowców jest wyjątkowo przewrażliwionych na tym punkcie.

Często zdarza się, że student zapomni się podpisać - wówczas podanie ląduje w koszu, bo nie wiadomo, kogo dotyczy opisywana sprawa.

Widać zatem, że powodzenie w dużej mierze zależy nie tyle od samej sprawy, z jaką kierujemy się do władz uczelni, co od formy, w jakiej się zwracamy. Jednak nie oznacza to, że treść jest w ogóle nieważna.

Prawidłowo napisane podanie powinno zamknąć się na jednej stronie i zawierać takie informacje:

- data i miejsce złożenia dokumentu,

- adresat i odbiorca,

- wyśrodkowaną treść,

- własnoręczny podpis.

Należy pamiętać, że podanie musi być zwięzłe i rzeczowe. Nie opisujmy w nim niepotrzebnie trudnej sytuacji życiowej czy problemów z partnerem (tak, takie też się zdarzają!). Pamiętajmy też, żeby odpowiednio skierować sprawę: do kierownika katedry, dziekana wydziału czy w końcu do rektora. W przypadku najpoważniejszych spraw przyda się poparcie, np. kierownika katedry czy promotora.

A były dziekan na koniec dodaje jeszcze jedną radę: - Pamiętajmy, żeby mieć dobre relacje z paniami w dziekanacie. To one w większości czytają podania i je rozpatrują. W sesji na ręce dziekana dużego kierunku trafia kilkadziesiąt podań dziennie - musielibyśmy nic innego nie robić tylko je czytać, to oczywiste, że dzielimy się pracą. Dlatego warto być miłym dla pań z dziekanatu, bo to również od nich wiele zależy - dodaje Klonowski.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX