Higienistka stomatologiczna - zawód z przyszłością

aha, informacja prasowa
21.08.2012 , aktualizacja: 21.08.2012 13:40
A A A
W obliczu olbrzymiego postępu wszystkich dyscyplin medycznych polska stomatologia w ostatnich czasach zmieniła swoje oblicze i stoi dziś na wysokim, światowym poziomie. Typowy obraz "dentysty - sadysty" zmienił się nieodwracalnie, a rynek usług stomatologicznych jest barwny i co raz częściej kojarzony z estetyką.
Gabinet stał się "bardziej ludzki", nowoczesny i przyjazny i dba nie tylko o zdrowie, ale i higienę jamy ustnej. Wzorowy gabinet stomatologiczny nie może legitymować się już tylko dobrym rzemiosłem, ale również "ludzką twarzą", chcącym zapewnić jak najwyższy standard leczenia dla swojego pacjenta. Zmianom nie oparł się też nasz pacjent - stał się bardziej wymagający, jest wyedukowany, chce uzyskać piękny uśmiech jak najszybciej, być przyjmowanym profesjonalnie, w miłym otoczeniu i atmosferze.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne chcąc podnieść standardy leczenia i współpracy z pacjentem, oprócz inwestycji w bazę, sprzęt , instrumentarium i materiały, dostosowują się do najnowszych trendów i inwestują w szkolenie personelu otwierając sobie możliwości pracy zespołowej.

Na rynku pracy pojawiły się nowe zawody medyczne tj.: asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna. Dodatkowo według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy w podmiotach leczniczych (Dz.U. 2011Nr 151, poz. 896), w każdym gabinecie stomatologicznym musi być zatrudniona dyplomowana asystentka lub higienistka stomatologiczna (posiadająca średnie wykształcenie medyczne). Osoby pracujące obecnie bez wykształcenia jako tzw. pomoc dentystyczna, muszą je zdobyć w ciągu 5 lat.

Zaczęły pojawiać się nowe miejsca pracy, co jest niezwykle ważne szczególnie dla absolwentów szkół średnich, chcących się przeklasyfikować lub po prostu szukających pracy. Zawód higienistki stomatologicznej jest niewątpliwie zawodem prestiżowym dedykowanym osobom otwartym na świat, które lubią pracować z ludźmi oraz chcącym nieść im pomoc.

Zawód higienistki stomatologicznej jest zawodem z przyszłością, stale rozwijającym się.

W gabinetach powstają nowe stanowiska do higienizacji i profilaktyki stomatologicznej, gdzie pracuje higienistka stomatologiczna samodzielnie lub we współpracy z lekarzem. Higienistka stomatologiczna może prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą i współpracować z kilkoma gabinetami lub prowadzić edukacje zdrowotną w szkołach i przedszkolach - pogadanki, lekcje pokazowe. Zajmuje się ona stomatologią estetyczną (np. wybielanie zębów), wykonuje instruktaże higieny jamy ustnej oraz zabiegi profilaktyczne m.in. lakowanie , lakierowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowania zębów i wiele innych. Zawód higienistki stomatologicznej może dać wiele satysfakcji zawodowej oraz wysokie zarobki.

Oferty pracy dla kierunków higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna pojawiają się na rynku pracy już od kilku lat, również na rynku ogólnoeuropejskim. W krajach Unii Europejskiej tj.; Anglii, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech poszukiwany jest wykształcony i dyplomowany personel medyczny a przy tym oferowane są godne warunki pracy i wysokie zarobki.

Medyczne Studium Zawodowe w Częstochowie wychodząc naprzeciw najnowszym trendom od wielu lat kształci swoich uczniów na kierunkach tak bardzo poszukiwane na rynku pracy tj. asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna, jak również technik farmacji, opiekunka dziecięca czy inne. Posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, jak również nowoczesny sprzęt w salach wykładowych (sprzęt multimedialny) i w klasopracowniach (nowocześnie wyposażone gabinety stomatologiczne i laboratoria).

Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom kształcenia w zawodach medycznych dla celów edukacyjnych Medycznego Studium Zawodowego w Częstochowie wybudowano w naszym mieście jedno z najnowocześniejszych praktycznych centrów szkoleniowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w kraju - otwarcie już w tym roku.

Ponadto doskonale przygotowujemy do zewnętrznych, ogólnopolskich egzaminów zawodowych i kładziemy bardzo duży nacisk na praktyczna naukę zawodu, co jest niezwykle ważne w przyszłej pracy zawodowej.

Stawiając na jakość kształcenia osiągamy najlepsze w Polsce wyniki końcowych egzaminów zawodowych, ponieważ wiemy, że nowoczesne państwa Europy, do których miana słusznie pretendujemy, stawiają dziś na właściwie wykształcony i profesjonalny personel medyczny, lepiej wykonujący swoją pracę i spełniający oczekiwania społeczeństwa, w tym swoich pacjentów.

Komentarze (7)
Zaloguj się
 • Daria Kowal

  Oceniono 11 razy 9

  Zawód w którym kobiety robią wszystko,praca przy fotelu,rejestracja,odbieranie telefonów.Sprzątanie gabinetów,mycie kibli i okien i to wszystko ZA SOWITE WYNAGRODZIENIE 1500 zł.Tak to przyszłość idealna dla kobiety

 • Madonna Dora

  0

  czy wy spicie w tej gazecie jak sie prosi o usuniecie komentarzy to zrobcie to inaczej wy bedzoiecie sadzeni nie my za zle wpisy !!!

 • Madonna Dora

  0

  prosze usunac moj poprzedni komentarz Madonna Dora o higienistka zreszta wszsytkie moej komentarze dziekuje wesolych swiat.

 • Madonna Dora

  0

  prosze skasowac moja odpowiedz i ta pod artykulem i odpowiedzia Daria kowal.

 • Madonna Dora

  Oceniono 1 raz -1

  wg prawa nie moze higienistka sam decydowac o usunieciu kamienia z tym wiaz sie komplokacje i wpierw musi denytysta zdecydowac i byc przy abiegu to jest prwo w polsce MZ. nie zpominajcie o tym bo nawet w szwecji nie mzoe ona sam decydowc o usuniciu kaminei aoni wspolpracuja ze soba.Polacy wyluujcie sie i nie dajcie sie oszumiec,mialam zly konflikt z higienistka ktora popsula mi zeby przy usuniecia kamienia,to wane jak to robisz i czy lekarz jest przy tym.Pienidz dobra rzecz ale nie na niekorzy pacjenta. Polacy dentysci otworzcie sie bardziej i piszcie prawde.Wg prawa higienistka nie mzoe wykoanc uslugi bez denysty i jego åotwirdzenia nie oszukujmy sie jest na to prawo...Pozdrawiam i ostzregam niektorych ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX